Počasí dnes19 °C, zítra20 °C
Pátek 29. března 2024  |  Svátek má Taťána
Bez reklam

Jednadevadesátníci: Výročí války bylo oslaveno důstojně

V loňském roce uplynulo sto let od začátku 1. světové války. Po celé republice se konaly nejrůznější vzpomínkové akce, které budou nepochybně pokračovat i v následujících letech, kdy by se měly připomínat jednotlivé bitvy a události.

Ačkoliv dnes tato část historie není tolik populární, díky lidem, jako je Jan Bican, se na ni nezapomene. Budějčák Honza je nadšenec, který se první velké válce věnuje ve svém volnu. Je členem spolku Jednadevadesátníci, který chceme v následujícím rozhovoru představit.

Proč zrovna Jednadevadesátníci?
Název jsme převzali z dochovaného hlášení 91. pluku. Cituji: „Svobodník 5. polní setniny Matěj Taninger těžce raněn, zůstává v rojovnici a bolestí zkřivenými ústy volá: ‚Hoši, nezapomeňte, že jste jednadevadesátníci!‘“ To byl i impuls, proč použít zrovna tento název.

Je mi sympatické, že se v dnešní době ještě najdou podobné partičky lidí, které se ve svém soukromí věnují historii. Kolik má váš spolek členů? Bylo těžké najít spřízněné duše?
Spolek vznikal ve dvou lidech, a to poměrně dlouhou dobu - přibližně rok a půl. Pak se k nám přidal jeden spřízněný kamarád a k němu další a další, až jsme se rozrostli na šest osob, z toho zatím tři s uniformou a polní výstrojí. Samozřejmě se snažíme dále rozšiřovat, ale bohužel toto období není pro většinu lidí tak lákavé jako 2. světová válka.

Setkáváte se i s jinými spolky podobného zaměření?
Ano, setkáváme. Díky kontaktům a vzájemné spolupráci jsme navázali přátelství i se spolky z Prahy, Plzně a Brna. Dokonce se nám ozvalo i pár osob ze Slovenska, Maďarska, Slovinska i Itálie, které nám sami poslali zajímavé fotografie 91. pluku. Jsme rádi za každou pomoc, které se nám takto dostalo a chtěl bych i touto cestou za ní poděkovat.

V čem vlastně spočívá vaše činnost?
Původní záměr byl omezit se na převážnou činnost KVH a vyrážet na dobové ukázky bojů z let 1914 až 1918. Během pár měsíců se však ukázalo, že samotná činnost spolku se sama od sebe rozšiřuje i na přednášky, pátrání v archivech nebo spolupráce na výstavách či kulturních akcích. Účastnili jsme se několika odhalení znovu opravených pomníků padlých nebo na několika přednáškách. Momentálně spolupracujeme na projektu znovuobnovení pomníku 91. pluku na Mrzlém Vrhu ve Slovinsku, který vznikl díky invenci pana Jana Toroka z Jihočeského muzea a jednoho z vedoucích členů pražského 8. Landwehr inafanterie regimentu.

Vloni uteklo sto let od začátku 1. světové války. Konalo se plno vzpomínkových akcí... Přesto byl leckde klid, výročí podle mého názoru zůstalo u široké veřejnosti víceméně bez povšimnutí. Jak byste zhodnotil loňské akce?
Osobně si myslím, že toto výročí bylo oslaveno dostatečně a důstojně. Je samozřejmé, že na mnoha místech bylo opomenuto, ať z důvodu nezájmu obecního zastupitelstva nebo čirého nezájmu obyvatel obcí. Proběhla spousta akcí po celé Evropě a myslím, že i Česká republika nezůstala pozadu. Nechybělo mnoho ukázek mobilizačních pochodů při vypuknutí války i rekonstrukce atentátu na Ferdinanda d´Eeste v Sarajevu, který se uskutečnil v Brně. Teď nás čekají čtyři roky připomínání dalších událostí z fronty 1. světové války. My i ostatní lidé, co se přijdou podívat, budou jistě mile překvapeni a prožijí zajímavé zážitky.

Přijde mi, že se společnost o 1. světovou válku příliš nezajímá. Pro mnoho lidí je to vzdálená historie. Otázkou je, jestli má smysl se k tehdejším událostem vracet?
Smutnou stránkou je, že se opravdu zapomíná, přestože tato válka způsobila dnešní uspořádání Evropy a zánik většiny monarchií, včetně vzniku Československé republiky. Bohužel byla původní strůjkyní i té druhé, kterou si i dnes mnoho pamětníků živě pamatuje. Připomínat si události té první je velice důležité, žádná jiná nikdy nezasáhla celý národ v takovém měřítku jako tato... V každé obci vidíte pomníky padlých a na vzdálených bojištích jsou stovky vojenských hřbitovů. Osobně jsme rádi, že díky stému výročí, o kterém se stále mluví, se na nás sami obracejí lidé s fotografiemi předků či deníky a prosí o bližší  informace.

Řada lidí říká, že dnešní politická situace v Evropě připomíná to, co se zde dělo před 2. světovou válkou. Také to tak vnímáte?
Ano, ta situace je podobná, ale dnes nás spíše chrání smlouvy ekonomické, než ty vojenské. Za posledních 70 let se svět tak vzájemně propojil, že nějaký vojenský konflikt v Evropě nehrozí. Probíhající krize na Ukrajině je vyvrcholením dlouhodobých ekonomických a politických problémů s Rusem, nikoliv celoevropský problém, ohrožující strukturu Evropy.

Leckdo se mylně domnívá, že boje 1. světové války byly oproti druhému světovému konfliktu podstatně méně krutější. Jaká ale byla realita?
První světová válka byla první válkou s masivním nasazením nových zbraní - kulometů, plamenometů i otravných plynů. Vojáci v zákopech museli improvizovat a sami se vypořádávat s těmito novými problémy, které nikdo do té doby neznal, ani nezažil. V druhé válce byli vojáci už seznámeni s nebezpečím, právě po zkušenostech z první světové války.

Na závěr se zeptám na osobnější věc. Máte zprávy, že by někdo z vašich předků bojoval v 1. světové válce?
Ano, většina z našich předků bojovala v řadách 91. pěšího pluku a 29. zeměbraneckého pluku z Českých Budějovic. Konkrétně můj první pradědeček sloužil v Srbsku. Druhý pradědeček byl nadporučík 91. pěšího pluku u 11. marschkompagnie, kde sloužil společně s nadporučíkem Lukášem a Ságnerem, známými postavami z Haškova románového Švejka. Jaroslav Hašek sloužil pod mým pradědečkem. Tento román je v naší rodině tabu, jelikož známe pravdu o popisovaných postavách i událostech. Pradědeček byl mnohokrát vyznamenán i povýšen. Prošel, a díky bohu přežil, válku a na jejím konci složil zbraně a odešel do výslužby. Z prababičky strany sloužilo sedm příbuzných, z nichž dokonce jeden námořník, ale tři se bohužel už domů nevrátili...

Štítky Jednadevadesátníci, spolek, 1. světová válka, Jan Bican, válka, první světová válka, Evropa, historie, druhá světová válka, Jaroslav Hašek, pomník, Slovinsko, Brno, Itálie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jednadevadesátníci: Výročí války bylo oslaveno důstojně  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.