Počasí dnes5 °C, zítra7 °C
Sobota 20. dubna 2024  |  Svátek má Marcela
Bez reklam

Nejlepší orientální tanečnice žije v Budějcích

Budějcká Drbna má tu čest představit tanečnici, která vyhrála již podruhé první místo v Bellydancer of the World. Olga Kendall, která se říká Warda, působí v Budějcích ve studiu orientálního tance Farha, kde vyučuje orientální tanec, španělské flamenco i cikánský styl tance.

Warda je vítězkou několika prestižních mezinárodních soutěží v Německu, Rakousku, Švédsku, Dánsku a Řecku, čímž samozřejmě reprezentuje město, ve kterém žije.

Odkud pocházíte a proč žijete právě v Čechách?

„Pocházím z Ruska. Narodila jsem se v krásném městě Petrohrad. Vystudovala jsem Petrohradskou státní univerzitu, filozofickou fakultu, obor slavistiky. Mým hlavním jazykem byla čeština. Ještě před skončením univerzity jsem dostala pracovní nabídku z Čech a rozhodla jsem se, že to zkusím na jeden rok. Nakonec jsem tady zůstala víc než deset let.“

Jak jste se dostala k břišním tancům?

„K orientálním tancům jsem se dostala úplně náhodou. Bylo to v roce 2000 na konci května. Moje kamarádka začala chodit na kurzy orientálního tance v Českých Budějovicích k tanečnici Intessar. Byla to velká novinka. Nikdo nevěděl, co to je, ale znělo to hodně exoticky. Tak jsem se rozhodla to vyzkoušet. Hned po první hodině jsem pochopila, že tento druh tance mi vyhovuje. Celé hodiny jsem byla uchvácena arabskou hudbou, ladnými pohyby a krásnou atmosférou.“

Když někdo vyhraje profesionální soutěž nebo se někdo stane nejlepším na světě v břišních tancích, co pro to musí udělat?

„Kromě toho, že tanečnice vyhraje hmotné ceny (bohužel to nejsou auta a byty, jako u standardních soutěží miss), se zviditelní. Možná ještě o něco zajímavější jsou pozvání na festivaly, vystoupení nebo semináře. Já osobně jsem díky tomu, že se moje jméno stalo známým na mezinárodní taneční scéně, dostala možnost tančit v Německu, Rakousku, Dánsku, na Slovensku nebo v Americe.“

Co všechno obnáší příprava na mezinárodní soutěž v břišních tancích?

„Hodně záleží na přístupu a na tom, jak často tančíte. Pokud máte možnost každý víkend vystupovat, nebo pokud pravidelně učíte, příprava zabere míň času než u tanečnice, která tu možnost nemá. Orientální tanec je stylem, který se i na soutěžích může improvizovat. Dokonce improvizace je vítána a velice se oceňuje.“

Kolik hodin denně tanci věnujete?

„Během hodin se studentkami ve svém tanečním studiu Farha v Českých Budějovicích nebo v Písku tančím tak patnáct hodin týdně, navíc během přípravy ještě tak dvě hodiny denně sólo, ale před vystoupením ten počet narůstá.“

Pracuje se nějak speciálně i na kostýmu?

„Kostým je podstatnou součástí vystoupení a dopředu se pečlivě připravuje a promýšlí. Orientální tanec je souhrnné označení pro mnoho různých stylů od folklórních tanců po tance určené na pódia divadel. Každý styl vyžaduje odlišný kostým. Současně musí kostým ladit k hudbě – jestli je romantická nebo dynamická, měl by zanechat na diváka dojem, měl by být originální a samozřejmě by měl lichotit postavě tanečnice.

To, jestli se tanečnice v kostýmu cítí dobře, se odráží i na jejím výkonu. Kostýmy většinou vymýšlím a zdobím sama, ale šít je nechávám šikovným švadlenám. Mezi tanečnicemi se traduje jeden takový otřepaný vtip, který ale přesně vystihuje závislost zvanou orientální tanec: ´Kolik kostýmů tanečnice potřebuje? Ještě jeden.´

Co máte na tanci nejraději?

„Pocit radosti a uvolněnosti. Tanec pro mne je způsobem tvůrčího vyjadřování a nezbytnou částí mého života.“

Kdo může tančit orientální tanec?

„V podstatě každý. Ženy bez omezení věku a dokonce i muži. Jak už jsem zmínila – pod pojmem orientální tanec se schovává obrovské množství stylů: od Indie do Egypta, od tradičních forem po formy moderní, od rychlých dynamických tanců po pomalé romantické tance, takže si každý může vybrat styl, který je mu blízký. Pohyby orientálního tance jsou přirozené pro ženské tělo. Pomáhají i při zdravotních problémech. Jsou výbornou formou fitnessu, protože tanec nejenom posiluje a protahuje svaly, ale zároveň navodí duševní klid a rovnováhu.“

Jak se vám líbí v jižních Čechách?

„Moc se mi tady líbí. Je to nejúžasnější kraj s krásnou přírodou a zámky. Připadám si jako v pohádce, když se procházím úzkými uličkami v historickém centru Budějovic, kde bydlím, nebo v Českém Krumlově. Vládne zde zvláštní tvůrčí atmosféra.“

Kde vás mohou čtenáři Budějcké Drbny vidět v nejbližší době tančit?

„V Českých Budějovicích budu v sobotu 2. června vystupovat na charitativní hafle v Indické restauraci v Piaristické ulici, který organizuje tanečnice Khalida.“

Foto: archiv Olgy Kendall

Štítky tanečník, břišní tanec, České Budějovice, styl, tanec, Německo, Rakousko, Dánsko, Česko, soutěž, Petrohradská státní univerzita, Rusko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nejlepší orientální tanečnice žije v Budějcích  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.