Zdraví, skvělá kondice, krása, vitalita. Hodnoty, po kterých toužíme všichni. Čteme „zaručené“ rady a návody, které mají společného jmenovatele - zdravý životní styl. Co ale konkrétně obnáší? Tomu se věnuje výživový poradce Radim Šupka ze společnosti Žij-zdravě.cz.
To, jak budete vypadat a jak se budete cítit, až budete starší, závisí na tom, jak žijete svůj život nyní! Dá se tedy říci, že chcete-li být jednou zdravý a vitální senior, znamená to pro vás dělat správná rozhodnutí již nyní, kdy jste mladí.
Zkuste se tedy zbavit vašich špatných návyků raději hned, protože tyto návyky by pak mohly v pozdějším věku negativně ovlivnit vaše zdraví i fyzickou pohodu. Níže najdete osm nejčastějších a největších viníků, které urychlují proces stárnutí.
Kouření
Bezpochyby není žádným tajemstvím, že kouření škodí zdraví. V dnešní době je bezpečně prokázáno, že kouření má přímou souvislost s rozvojem nádorového onemocnění (a to nejen nádorů plic), ale také je spolu s vysokou hladinou cholesterolu, vysokým krevním tlakem a cukrovkou hlavní příčinou srdečních a cévních onemocnění.
Ale věděli jste, že velmi negativně ovlivňuje i váš vzhled? Mnoho studií totiž dokazuje, že kromě zvyšování rizika nemocí srdce a plic, kouření také aktivuje enzymy, které odbourávají elasticitu vaší pokožky. Chcete-li si udržet zdraví a mladistvý vzhled, tak přestaňte kouřit co nejdříve!
Diety
Kdo by nechtěl rychle shodit 10 kilo do plavek před dlouho očekávanou letní dovolenou? Rychlý úbytek váhy je samozřejmě lákavý, ale věčné nárazové diety a hladovění není dlouhodobé a zdravé řešení, ale spíše dlouhodobá hrozba!
Výzkumy ukazují, že častý a dlouhodobý pokles příjmu energie může v pozdějším věku snižovat hladinu energie, koncentrace, způsobovat podrážděnost, případně i deprese. Nárazové diety působí i estetické problémy, jako jsou vrásky a povislá kůže, která má již menší elasticitu a nemá prostor přizpůsobit se hubnutí. Ideální váha je pro zdraví samozřejmě velmi důležitá, ale nesnažte se hubnout pomocí rychlých diet a hladovění.
Nedostatek kvalitního spánku
Mnoho z nás si myslí, že s rostoucím věkem klesá potřeba spánku, ale odborníci tvrdí, že i v pozdějším věku je optimální potřeba spánku sedm až osm hodin. Dlouhodobý nedostatek spánku dokáže velice negativně ovlivnit zdraví člověka a jeho tělesné funkce. Problém může nastat zejména tehdy, když lidé spí méně než šest hodin denně po dobu jednoho týdne.
Nedostatek spánku může vést k nárůstu tělesné hmotnosti a podrážděnosti. Vlivem nedostatku spánku může také dojít k poškození imunitního systému, který pak není schopen reagovat na ataky například v podobě stresu. Je zřejmé, že spánek je klíčový pro naši rekonvalescenci a udržení správných tělesných funkcí.
Nedostatek ovoce a zeleniny
Ovoce a zelenina představují důležité složky zdravé a vyvážené stravy, ať už v rámci hlavního jídla či lehkého občerstvení. Zásobují nás vitamíny, minerály a vlákninou, poskytují i energii (hlavně ve formě cukrů) a obsahují ještě další doplňkové látky. Ty jsou často nazývány jako fytochemické či sekundární rostlinné látky a mohou být prospěšné našemu zdraví.
Epidemiologické studie prokázaly, že vysoká spotřeba ovoce a zeleniny je spojena s nižším rizikem chronických chorob. Zejména se jedná o kardiovaskulární choroby, cukrovku II. typu a některé druhy rakoviny, například rakovina ústní dutiny, nosohltanu, hrtanu, jícnu, žaludku a plic.
Stres
Dnešní doba a náš životní styl kladou vysoké nároky na naši výkonnost. Velké pracovní nasazení, ale i problémy v osobních vztazích vyčerpávají naši přirozenou obranyschopnost a vedou k přetížení organismu.
V menší míře není stres škodlivý a tělo se s ním vyrovná. Pokud ale stres trvá déle, nebo se velmi často opakuje, má pak škodlivé důsledky pro tělo i psychiku a může docházet ke vzniku psychosomatických onemocnění, případně se psychická zátěž projeví nemocemi, které s ní zdánlivě nesouvisí.
Zášť
Život je skutečně příliš krátký a vzácný na to, abychom v sobě drželi staré křivdy. Naučit se odpouštět nám tak může přidat i několik let života. Ačkoliv se to zdá jako malichernost, tak mnoho lidí se celý život trápí starými křivdami, které jim pak pomalu a berou životní energii.
Studie opět ukazují, že odpuštění vede k lepší fyzické, psychické a duchovní pohodě. Mezi zdravotní výhody pak patří nižší krevní tlak, méně depresí, méně stresu a menší úzkost.
Pasivní odpočinek „TV a gaučink“
Pravidelná fyzická aktivita je jedním ze základních předpokladů k tomu, cítit se dlouhodobě dobře a mírnit problémy, které s věkem nutně přicházejí. Jako pravidelný pohyb stačí čtyřikrát v týdnu 45 minut jakéhokoliv pohybu.
Tělesná aktivita snižuje riziko srdečních chorob, rakoviny a vzniku dalších civilizačních onemocnění. Pohyb udržuje tělo v kondici, pomáhá před osteoporózou, demencí nebo cukrovkou. Je prokázáno, že fyzická aktivita prodlužuje život. Ti, kteří se věnují nějakému sportu, vypadají prokazatelně mladší než ti, kteří odpočívají pasivně na gauči u televize.
Alkohol
Alkohol je nejrozšířenější návyková látka, která ve větším množství a nevhodné kombinaci (s některými nemocemi či léky) může člověku velmi ublížit. Na lidský organismus má velmi různorodé účinky - povzbuzuje i zklidňuje, ovlivňuje motoriku a teplotu lidského těla, způsobuje výpadky paměti, snižuje schopnost soustředění.
Za tým Žij-zdravě.cz, s.r.o.
Radim Šupka
výživový poradce
Žij-zdravě.cz, s.r.o.
Na Sadech 2013/9
370 01 České Budějovice
www.zij-zdrave.cz
{{banner249}}
Až do středy 20. srpna se můžete zapojit do soutěže, kterou vám přináší Budějcká Drbna společně se společností Žij-zdravě.cz. K účasti stačí prostřednictvím formuláře zodpovědět následující otázku a pak už jen čekat na slosování. Jméno výherce oznámíme bezprostředně po skončení soutěže.
Měření v hodnotě 390 Kč, které můžete vyhrát, obsahuje tyto informace:
Podmínkou účasti v soutěži je vyplnění jména a kontaktních údajů. Ty budou využity pouze pro potřeby redakce v rámci této soutěže.
Ideálně bychom měli každý den spát sedm až osm hodin. Správně tedy je možnost B.
Kompletní analýzu složení těla na přístroji InBody 230 od společnosti Žij-zdravě.cz vyhrál čtenář Martin Štefko. Blahopřejeme!
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.