Počasí dnes16 °C, zítra21 °C
Čtvrtek 28. března 2024  |  Svátek má Soňa
Bez reklam

Zdražení tepla se Budějčáků téměř nedotkne

Rozhovor s Miroslavem Houfkem, předsedou představenstva Teplárny České Budějovice nejen o úvahách politiků vytvořit městský holding, ale i horkovodu z Temelína.

Mezi budějckými politiky se vede diskuse o vytvoření městského holdingu, do něhož by vedle dalších společností a obecního majetku byla začleněna také teplárna. Téma před podzimními komunálními volbami jistě zajímavé. Proto jsme zašli na kus řeči za Miroslavem Houfkem, předsedou představenstva Teplárny České Budějovice.

Zaznamenali jste tyto diskuse?

„Zaznamenali, ale s kolegy z představenstva je jen registrujeme, v této chvíli to pro nás jako manažery není téma. Naší základní povinnosti je být řádným hospodářem a co nejlépe se starat o majetek akcionářů. A těch máme asi 770, z nichž největší je město České Budějovice s 80 procenty akcií. Společnost vznikla jako podnikatelský subjekt, jehož cílem je tvořit zisk a distribuovat ho akcionářům. A o to se staráme. Za současného stavu akcionářské struktury, stanov a platných rozhodnutí valných hromad je podnikatelská efektivnost základním kritériem činnosti představenstva.“

Do ‚holdingových‘ debat tedy nebudete vstupovat?

„Úkolem představenstva je zabezpečit řádné obchodní vedení firmy v mezích, které nám určují valné hromady či stanovy. A otázky spojené s městským holdingem do tohoto rámce zatím nepatří. Takové rozhodnutí je v rukách našich akcionářů. Ale v představenstvu samozřejmě vítáme každou aktivitu, která zvýší efektivnost činnosti firmy. Proto jsme připraveni našim akcionářům na valné hromadě či v souvislosti s ní poskytovat o těchto otázkách příslušný informační servis pro jejich rozhodování.“

Troufli byste si i na provozování a správu vodohospodářského majetku, který se v úvahách města také zmiňuje?

„Z hlediska podnikatelského a provozního nepochybně ano. Podle veřejně dostupných údajů jde o značný majetek, jehož provozování generuje zisk. Naše firma má rozsáhlé zkušenosti a potřebné technické, organizační a personální zázemí pro správu vlastního infrastrukturního majetku. Možnost rozšířit podnikání i do této oblasti je tedy vítaným a možným směrem dalšího rozvoje teplárny. Ale jak už jsem říkal, rozhodování o její podnikatelské koncepci je plně v rukou akcionářů, tedy valné hromady. Až případné rozšíření aktuální koncepce o tento druh činnosti by nám v představenstvu dalo možnost se této věci věnovat. Vedle toho je ale evidentně nutné také příslušné rozhodnutí města České Budějovice jako vlastníka vodohospodářského majetku.“

Městský holding by měl zahrnovat také dopravní podnik, svoz komunálního odpadu, údržbu komunikací. Některé tyto činnosti ale město dotuje. To byste měli zájem i o tyto druhy podnikání?

„Opět musím zdůraznit, že máme k dispozici jen veřejné informace. A ty nedávají úplně jasný obraz o struktuře uvažovaného městského holdingu. Žádný z orgánů teplárny se zatím nikdy touto otázkou nezabýval. Jde tedy zřejmě o politickou diskusi, kde se hledají a tříbí názory na co nejvhodnější uspořádání, správu a financování rozsáhlého městského majetku. A teplárna je jen jedním z těchto městských aktiv. Opět tedy platí, že o tom musí rozhodnout naši akcionáři na valné hromadě.“

Koncept počítá i se spalovnou. Ale ta ještě nestojí...

„O ní platí, že jsme v představenstvu vázáni platnou dlouhodobou podnikatelskou koncepcí teplárny, schválenou valnou hromadou. A ta nám ukládá ve spolupráci s krajem a městem připravovat variantu energetického využití odpadu. To v představenstvu činíme bez ohledu na probíhající diskusi o městském holdingu.“

V poslední době v médiích proběhla informace, že horkovod z Temelína se odkládá. Jak to s ním tedy je?

„Nový záměr tohoto projektu byl plánován na léta 2014 až 2015 s tím, že už v roce 2016 se první ‚temelínské‘ teplo dostane do části Českých Budějovic. Dnes jsme na začátku roku 2014, a pokud vím, společnost ČEZ ještě nemá projednané územní řízení k vlastní stavbě. Bavit se o nějakých termínech by proto byla čirá spekulace. Pak je třeba vzít v úvahu technicko-ekonomické a obchodní možnosti.“

Což znamená?

„Že horkovod je součástí naší dlouhodobé koncepce podnikatelské činnosti schválené na valné hromadě v roce 2012. V přípravě a jednání o případných dodávkách tepla z Jaderné elektrárny Temelín tedy pokračujeme. Zajímají nás zejména náklady za teplo vyrobené z uhelných zdrojů a z temelínského horkovodu a kapacitní možnosti našich distribučních tepelných sítí. Ze srovnání pak plyne, že máme dostatek vlastních zdrojů a současná soustava ještě není dimenzovaná na uvažované dodávky tepla v horké vodě. Proto rozhodnutí o realizaci předpokládáme mezi roky 2020 až 2025.“

Čas od času se někde objeví, že jde o teplo ‚odpadní‘, což pak vy vyvracíte. Jak to tedy je?

„Můj kolega Martin Žahourek, místopředseda představenstva, v téhle souvislosti rád říká, že řeči o ‚odpadním‘ teple představují jen nesmyslný mediální mýtus, protože odpadním teplem z chlazení kondenzačních turbín by se Budějčáci neohřáli. A má pravdu. Jen to některá média nechtějí slyšet. Odpadní teplo z JETE, tedy teplo mařené v chladicích věžích, je nízkopotenciální o teplotě zhruba 40 až 50°C a dál ho nelze k vytápění využít. Parametry horkovodního přivaděče jsou na úrovni až 140°C a toto teplo se musí vyrobit z meziodběru nízkotlaké části parní turbíny, kde bude výrobně vyváženo nevýrobou energie elektrické. Jinak řečeno: kolik tepla bude odebráno pro potřeby vytápění Budějovic, o tolik méně elektrické energie elektrárna vyrobí. Nejde tedy o žádný ‚odpad‘, a proto toto teplo bude mít svou cenu. Vytvářet dojem, že by snad České Budějovice dostaly toto teplo zadarmo, je mýtus nebo chcete-li hrubý omyl. Jde pouze o líbivý tah či odbornou neznalost a klamání veřejnosti.“

Která z veřejně citovaných ‚pravd‘ ještě stojí za zmínku?

„Často zmiňovaná cenová stabilita tepelné energie v Českých Budějovicích na budoucí desetiletí je lákavá. Smysl však dává jen v případě vyřčené skutečné cenové hladiny, které se ona stabilita týká. Teplárna má v předloni přijaté dlouhodobé koncepci jako hlavní cíl dlouhodobou udržitelnost cen. To znamená nejen stabilitu, ale i současnou úroveň. A právě v tom tkví problém dodávek tepla z elektrárny Temelín, respektive tedy v jejich cenové úrovni. Součástí zmíněné koncepce teplárny je i pokračování v přípravách horkovodního přivaděče, ale pouze za podmínek a v době, kdy to bude pro Budějčáky výhodné a nebude to znamenat výrazný zásah do cen tepla. Klíčové je, aby cena tepla byla pro nás ekonomicky přijatelná. A v tom se zatím naše návrhy a návrhy ČEZ diametrálně liší. Navrhovaná cena tepla by nepřinesla stabilizaci cen či jejich snížení, ale spíš by měla za stávajících podmínek efekt opačný.“

Souvisí potom současné nahrazování parovodní soustavy tou horkovodní se zamýšleným temelínským horkovodem?

„Temelín rozhodně není hlavním důvodem rekonstrukce naší distribuční sítě. Tím je podstatné snižování ztrát a zvyšování efektivnosti dodávek tepla zákazníkům. Výměna a přechod na nový systém probíhá a bude probíhat tam, kde to má ekonomický a technický smysl, kde se objevují nové odběrové potřeby. Tam parovodní síť přebudováváme na horkovodní.“

Jak se letos měnila cena tepla?

„Centrální teplo, které dodáváme, v Budějovicích letos prakticky nezdražilo. Úpravy cen jsou pouze kosmetické. Například dodávky tepla pro průměrný byt jsou oproti loňsku dražší pouze o čtyři koruny měsíčně. Jestliže Teplárenské sdružení ČR předpokládalo, že se ceny tepla v zemi zvýší od roku 2014 průměrně o dvě až tři procenta, pak my jsme hluboko pod touto prognózou. Konkrétně u bytových domů, kde máme přes 27 700 zákazníků, jde asi o půl procenta.“

A ještě jedna věc. Na poslední mimořádné valné hromadě teplárny přišla řeč i na nejasnou vlastnickou strukturou akcionářů zmíněnou ve výroční zprávě Bezpečnostní a informační služby. Už jste zaznamenali nějaké reakce?

„Když se firma objeví ve zprávě tajné služby v kapitole 3.2. Organizovaný zločin jako příklad společnosti s nejasnou vlastnickou strukturou některých svých minoritních akcionářů, těžko se to obejde bez reakce lidí z byznysu. Na některé to dokonce působilo i tak, že si to personifikovali s našimi osobami ve vedení firmy. Tak tomu samozřejmě není. Obracejí se na nás některé finanční instituce či obchodní partneři a ptají se, co a jak. To dobrému jménu firmy neprospívá. Jako představenstvo jsme informovali akcionáře, že uvedení naší společnosti ve zprávě BIS považujeme za vážnou událost. Musíme se jí zabývat už proto, abychom odvrátili případné hrozící škody ze zhoršených obchodních pozic. A ony, jak vidno, skutečně hrozí.“

Štítky Teplárna České Budějovice, Miroslav Houfek, předseda představenstva, městský holding, horkovod z Temelína, zdražení tepla, teplo, České Budějovice, valná hromada, Temelín, podnikání, Volby do zastupitelstev obcí v Česku, Jaderná elektrárna Temelín, ČEZ, B

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zdražení tepla se Budějčáků téměř nedotkne  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.