Počasí dnes8 °C, zítra7 °C
Čtvrtek 18. dubna 2024  |  Svátek má Valérie
Bez reklam

Jak dopadne podivné výběrové řízení na kino Kotva?

„To, co se u nás děje, to ani v televizi nevymyslí!“ konstatují s údivem a naštváním ti, kteří sledují dění v budějcké kultuře. Dění, které stále víc začíná připomínat nekonečný seriál zmatků a značně nepřehledných dějových zvratů. Přehledné jsou naštěstí aspoň hlavní postavy a jejich vztahy. V různých epizodách vystupují stále tytéž osoby.

V budějckém kulturním rybníčku se opět rozvířila hladina, tentokrát v souvislosti s výběrovým řízením na provozovatele Kina Kotva, které vypsala rada města. Výběrové řízení by mělo určit, kdo bude od 1. ledna 2013 v dalších deseti letech zajišťovat provoz a dramaturgii posledního kina, které ještě městu zůstalo.

Kino Kotva se v programové nabídce zaměřuje nejen na standardní filmovou produkci, ale především na filmy umělecké, včetně unikátních přenosů oper a koncertů z Metropolitní opery nebo opery v Paříži. Zachování programového rozsahu i obsahu a také promítání snímků festivalu Ekofilm patří k podmínkám, které potenciálnímu provozovateli výběrové řízení určuje.

Do výběrového řízení se přihlásil současný provozovatel kina Jan Turinský, ale také skupina ´promítačů´, která na podzim 2011 vešla do podvědomí veřejnosti v souvislosti s návrhem oživení a zprovoznění areálu Letního kina Háječek a objektu bývalého K-Centra. Jejich záměr narazil na již uzavřenou smlouvu o pronájmu objektu na zřízení mateřské školky pro zaměstnance společnosti E.ON.

´Promítači´ Žaneta Sýkorová a David Trávníček předložili v rámci výběrového řízení na Kino Kotva koncept dramaturgie i ekonomiky. Podle jejich kalkulací je reálné snížit náklady na provoz, které dotuje město, až o dvacet procent.

Žaneta Sýkorová v tiskové zprávě mimo jiné vysvětlila motivaci, která ´promítače´ k přihlášení do výběrového řízení vedla: „Během minulého roku jsem společně se svými kolegy ´promítači´ absolvovala na téma budějovických kin nespočet jednání s představiteli města. Při jednom z těchto jednání nám náměstkyně primátora Popelová sdělila, že Letní kino v Háječku (městem zrekonstruované a zdigitalizované) dostane provozovatel kina Kotva. A dále, že na začátku roku 2012 bude radnice na kino Kotva vypisovat výběrové řízení, které má ve funkci na dalších deset let potvrdit stávajícího provozovatele, pana Turinského.

Nejprve jsem nevěřila svým uším, že to takto paní náměstkyně řekla, ale na onom jednání jsme byli tři a všichni jsme se shodli, že jsme se opravdu nepřeslechli. Tento podivný přístup Ivany Popelové nás opravdu naštval a v ten den jsme se dohodli, že se do výběrového řízení na kino Kotva přihlásíme proto, abychom dokázali, že lze kino dělat mnohem lépe a důsledněji, než jak to doposud činil jeho současný provozovatel, který značnou část svojí dosavadní snahy místo do svěřených kin investoval do lobbingu mezi radničními úředníky.“

Žaneta Sýkorová také nastínila hlavní myšlenky dramaturgie: „Počítáme se zachováním stávajících programových pilířů, projekcí, festivalů a oper, ale navíc chceme posunout kino obsahově dál, protože i kino musí jít s dobou, pokud chce být úspěšné. Musí mít tvář a jednoznačně se odlišovat od nabídky multikina. Naším cílem je jak větší počet představení již od dopoledních hodin, tak i zavedení širší nabídky různých formátů představení pro různé cílové a věkové skupiny.

Rádi bychom nabídku rozšířili o další nefilmová představení, ve kterých se naplno využije dokonalé audiovizuální vybavení kina. Chceme kino otevřít v dopoledních hodinách důchodcům a rodičům s dětmi, kteří jsou věrní zákazníci kin v jiných městech a se kterými současná Kotva příliš nepočítá. Nápadů, jak kino vylepšit, máme desítky. Městu jsme ukázali, jak udělat kino bohatší a za méně peněz! Chceme být protiváhou toho věčného skuhrání kolem budějovických kin a chceme přinést stabilní a sebevědomé řešení.“

Přes jasně definovaný záměr se Žaneta Sýkorová obává, že výběrové řízení nemusí proběhnout regulérně. Své obavy zdůvodňuje mimo jiné i tím, že přestože svou nabídku řádně a včas společně s Davidem Trávníčkem odevzdali, nebylo jí ze strany města potvrzeno, zda byla nabídka přijata a do řízení zařazena.

Nabídky z výběrového řízení měla komise vyhodnotit k 17. únoru 2012 a výsledek a doporučení předložit radě města. Ta se dosud na svých jednáních věcí nezabývala a kolem výsledku výběrového řízení panuje zvláštní ticho, ve kterém ale vzniká prostor pro rezonanci některých otázek. Například: Opravdu bylo o budoucím provozovateli rozhodnuto už na podzim?

Náměstkyně Ivana Popelová tuto možnost ale odmítá a informace Žanety Sýkorové označila za lež: „Ohledně kina Kotva bylo vypsáno výběrové řízení na provozovatele na deset let, ve výběrové komisi jsem nebyla a materiál do rady města má jít 4. dubna. Nikde jsem neřekla, že vítězem výběrového řízení bude stávající provozovatel. Nikde také nebylo řečeno, že areál letního kina bude po rekonstrukci provozovat provozovatel kina Kotva. Co vede Žanetu Sýkorovou k tomuto osočování, nevím. Vždy jsem se snažila s ní a jejími kolegy jednat férově,“uvedla Popelová v písemném prohlášení.

Současný provozovatel kina Jan Turinský se k celé záležitosti vyjádřit nechtěl.

Štítky kino, výběrové řízení, představení, Kino Kotva, Metropolitní opera, Ekofilm, Paříž, E.ON

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jak dopadne podivné výběrové řízení na kino Kotva?  |  Krimi  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.