Českobudějovické biologické centrum Akademie věd ČR zahájilo výzkum koronaviru. Vědci připravují několik projektů, které by mohly pomoci v boji s pandemií onemocnění covid-19. Biologické centrum se chce například zaměřit na výzkum diagnostiky a léčby koronaviru.
„Na konci března jsme získali povolení pro nakládání s koronavirem od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, které nám umožňuje pracovat s živým virem a studovat jeho biologické vlastnosti a chování v buňkách. Takové povolení máme pro celou řadu dalších vysoce rizikových virů, jako jsou například viry vztekliny, žluté zimnice, Dengue nebo japonské encefalitidy," řekl ředitel biologického centra a virolog Libor Grubhoffer.
Vědci zahájili i spolupráci s fyzikálním ústavem akademie věd, který vyvíjí senzor na detekci koronaviru s vysokou citlivostí. Měl by vir objevit nejen v tělních tekutinách, ale i v jiných vzorcích, jako jsou stěry z různých povrchů nebo voda. „Naším úkolem je otestovat a vybrat pro biosenzor protilátky, které specificky rozpoznávají virus SARS-CoV-2. Následně poskytneme kolegům virus v neinfekční podobě pro testování a nastavení technologie. Jakmile bude senzor nastavený, začneme ověřovat jeho funkčnost jak na vzorcích od pacientů, tak případně i na vzorcích z prostředí, do kterých budeme přidávat virus ve stanovených množstvích," uvedl virolog z českobudějovického pracoviště Václav Hönig.
Biologické centrum je jedním z míst v Jihočeském kraji, které analyzuje vzorky odebrané od lidí s podezřením na koronavirus. Zatím vědci prověřili 896 vzorků, z nichž 28 bylo pozitivních.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.