pondělí 10. května 2021 Blažena

Vláda prodloužila stav nouze do 17. května. Děti do sedmi let bez roušek, vouchery místo vstupenek

Nouzový stav v České republice kvůli epidemii nového typu koronaviru bude pokračovat do 17. května, rozhodla dnes po úterním souhlasu Sněmovny vláda. Stav nouze potřebuje zachovat, aby mohla dál platit omezení zavedená proti šíření nákazy. Nárůst nových případů nemoci covid-19 v posledních dnech zpomaluje, nová předpověď zdravotnických statistiků očekává na konci května 8500 nemocných. Kabinet dnes také rozvolnil pravidla pro roušky a pendlery. Tři dříve přijaté zákony podepsal prezident Miloš Zeman. Vláda také schválila, že místo vrácení vstupného budou moci organizátoři kulturních akcí dát zákazníkům vouchery na příští kulturní akci.

Nouzový stav v Česku trvá od 12. března a bez prodloužení by skončil s dnešním dnem. Pro dodržení svého harmonogramu rozvolňování omezení zavedených kvůli koronaviru vláda potřebuje, aby nouzový stav platil aspoň do 25. května. Vyřešit situaci by měla podle premiéra Andreje Babiše (ANO) novela zákona o ochraně veřejného zdraví, která má dát ministerstvu zdravotnictví možnost zakázat nebo omezit činnost obchodů, výrobu, veřejnou dopravu nebo regulovat hromadné akce. Kabinet by měl novelu projednat v pondělí 4. května.

Roušky podle rozhodnutí vlády nebudou od pátku povinné pro děti od dvou do sedmi let v mateřských školách nebo dětských skupinách nebo za určitých podmínek pro umělce provádějící autorské dílo. Povinnost se nově nebude vztahovat i na lidi s duševními problémy nebo moderátory a redaktory v rádiu a televizi ve studiu bez hostů. Úlevou pro přeshraniční pracovníky bude to, že test na koronavirus budou muset podle informací předložit na hranicích jednou za měsíc, nyní je interval dvoutýdenní. Vláda by dnes měla podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) jednat také o případném rozšíření kurzarbeitové podpory. Na příspěvek na mzdy by mohly dosáhnout i firmy, kterým poklesly tržby nejméně o 30 procent.

Některá dřívější vládní opatření na návrh senátorů zřejmě projedná Ústavní soud. Senátorům ODS a hnutí STAN se nelíbí, že zmrazení cen nájmů není časově ohraničené, třeba koncem roku. Senátoři také chystají stížnost k soudu na dva zákony, které umožní odklad platby nájmů.

Případů onemocnění přibývá pomalu

Případů koronaviru bylo dnes vpodvečer 7642, za dnešek jich zatím přibylo 63. Ve středu se počet zvýšil o 75, denní přírůstek se tak dnes devátým dnem drží pod stovkou. S nemocí covid-19 zemřelo 235 lidí, počet úmrtí od rána vzrostl o osm. Vyléčilo se 3281 pacientů, tedy téměř 43 procent ze všech nakažených. Aktuálně nemocných je tak už jen něco přes 4100.

Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) počítá v příštím měsíci s průměrným růstem o 15 případů covidu-19 denně. Předpověď 8500 případů nemoci na konci května je optimističtější než před týdnem, kdy statistici na konci příštího měsíce očekávali 9000 nemocných. Ministerstvo zdravotnictví chce podle nové strategie plošněji testovat v místech, kde se objeví ohnisko nákazy, jako je nyní Chebsko nebo Domažlicko. Testování tak má být více efektivní.

Mezi pracovníky ve zdravotnictví dosud hygienici zaznamenali víc než 800 nakažených, z toho 343 zdravotních sester a 167 lékařů. Americký lék remdesivir pro pacienty s covidem-19 dostaly pražské Nemocnice na Bulovce a Všeobecná fakultní nemocnice, každá pro deset lidí. Do dalších českých nemocnic se rozváží japonský lék favipiravir.

Po podpisu prezidenta Zemana bude zpětně od dubna ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s potomky v souvislosti s uzavřením škol a školek kvůli koronavirové krizi, vzroste ze 60 na 80 procent denního vyměřovacího základu zaměstnance. Na dávku získá nově nárok také část lidí s dohodou o pracovní činnosti a o provedení práce. Prezident podepsal také nárůst plateb státu do zdravotního pojištění za děti a důchodce od června o 500 Kč měsíčně a od ledna o dalších 200 korun, což do systému pojištění přidá desítky miliard korun. Souhlasil také s tím, že stát dá záruku 150 miliard korun za komerční úvěry pro firmy s nejvýše 500 zaměstnanci, které by tak mohly získat na obnovu po epidemii kolem 495 miliard korun.

Deváťáci do lavic

Ministerstvo školství chce nejpozději v první polovině příštího týdne představit návod s hygienickými opatřeními proti šíření nákazy, podle nějž by se školy měly řídit při částečném obnovení svého provozu. Střední školy se podle vládního plánu mají pro studenty posledních ročníků otevřít 11. května, první stupeň základních škol pak 25. května. O možnosti návratu deváťáků od 11. května, kterou avizoval ministr školství Robert Plaga (ANO), zatím základní školy nemají z ministerstva informace.

Rozvolňování restrikcí se projevuje v dopravě. Zájem lidí o cestování vlaky podle dopravců stoupá ve srovnání s předchozími týdny až o desítky procent. Kolínská automobilka TPCA ale obnovení výroby zastavené kvůli epidemii odsunula ze 4. na 18. května. Negativní dopad měla pandemie na hospodaření rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank, která vlastní Českou spořitelnu. V prvním čtvrtletí jí klesl čistý zisk o 38 procent. Podle ekonomů bank sdružených v České bankovní asociaci budou po koronavirové krizi nejvíce postiženou částí ekonomiky služby. Za zásadní považují oživit export a udržet nezaměstnanost na nízkých úrovních.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto vlada.cz

Štítky Vláda, opatření, koronavirus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.