středa 2. prosince 2020 Blanka

Celoplošné testování na koronavirus v Česku zatím v plánu není

Není to tak dlouho, co se ministr zdravotnictví Roman Prymula (ANO) nechal slyšet, že nechá otestovat celou populaci v Česku na koronavirus. Podle odborníků se celý záměr jevil od začátku jako nereálný především z kapacitních důvodů. To včera nepřímo ministr potvrdil, když ze záměru ustoupil.

Roman Prymula podle svého pondělního vyjádření nepředpokládá testování celé populace v České republice. Rozsáhlejšímu testování by podle něj mělo předcházet ověření spolehlivosti antigenních testů v regionech typu Karvinska a Uherskohradišťska. Právě antigenní testy by měly sehrát výraznou roli při plošném testování. Jejich výhodou je, že jsou levnější a rychlejší oproti klasickým PCR testům. Jako zásadní problém se jeví jejich nepřesnost.

Zatím není ani jasné, kdo bude testování provádět. Ministerstvo zdravotnictví údajně vede debatu s praktickými lékaři. Prymula zmínil ale i zubaře a další kategorie lékařů.

Plošnější testování by podle Prymuly následovalo až po ověření toho, jestli antigenní testy dokážou zachytit dostatečný počet případů nákazy. „Až budeme mít jistotu, že záchytnost v tom modelu je taková, jakou chceme mít, tak bychom šli do plošnějšího schématu s tím, že určitě nepůjdeme do modelu, kdy bychom protestovali kompletně celou populaci,“ shrnul ministr zdravotnictví.

Prymula přitom ještě před nedávnem mluvil o celoplošném testování, které by bylo zadarmo a dobrovolné s očekávanou účastní zhruba šesti milionů osob.

Plošné testování schválil naopak slovenská vláda. Přípravu a samotné testování pod názvem Společná zodpovědnost provede armáda, zapojeny budou do něj i další složky státu. Podle vlády jde o poslední možnost před celostátní karanténou.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto vlada.cz

Štítky koronavirus, testování, Roman Prymula

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.