sobota 10. dubna 2021 Darja

Babiš: Situace je extrémně vážná, požádáme opět o prodloužení nouzového stavu

Vláda se večer sejde k dalšímu jednání a požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu i po sobotě, řekl to dnes na tiskové konferenci Andrej Babiš (ANO). Opatření navázaná na chystaný pandemický zákon by podle premiéra teď nebyla dostatečná, vláda proto zváží jejich zpřísnění. Nová opatření by se podle něj mohla blížit těm z loňského jara, konkrétní být zatím nechtěl. Odpoledne budou ministři jednat také s opozicí, zaměstnavateli i odboráři či Národní ekonomickou radou vlády.

V rámci EU je na tom podle počtu případů covidu-19 na milion obyvatel Česko nejhůře. Z celého světa je na tom hůře jen Andorra a Černá Hora. V celkovém počtu zemřelých je ČR v rámci EU na druhém místě a v celém světě Česku patří smutné třetí místo. V ČR zemřelo v souvislosti s covidem-19 téměř 1840 lidí na milion obyvatel, hůře jsou na tom celosvětově jen Belgie a malé San Marino

„Jsme přesvědčeni, že je potřeba opatření změnit a zpřísnit. Pokud to neuděláme, tak nás v příštích týdnech čekají obrovské problémy v našem zdravotnictví, které je už na pokraji sil. Byl předpoklad, že se prvního března vrátí maturanti a poslední ročníky do škol, ale není to zkrátka možné. Situace je extrémně vážná,“ uvedl premiér.

Jediné východisko vidí v očkování. Dosud bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví naočkováno 581 542 lidí. Vakcín je ale nedostatek. Od prvního března se navíc mohou do očkovacího systému registrovat i senioři v kategorii 70+ a počítá se také s očkováním učitelů.

„Snažíme se dodatečně sehnat vakcíny. Včera jsem mluvil s německou kancléřkou, jestli nám nemůžou některé členské země poskytnout v březnu 100 000 dávek vakcíny Pfizer, že bychom je vrátili v dubnu. Nikoho jsme zatím nepřesvědčili. Nicméně nám Německo nabízí lůžkovou kapacitu pro naše pacienty z Karlovarského a Ústeckého kraje,“ řekl Babiš.

Podle něj by mělo do republiky ještě během února dorazit 190 tisíc dávek vakcín. V březnu více než milion a v dubnu už 2,6 milionu. „Děláme vše pro to, abychom očkovali. Jsme s hejtmany na jedné lodi a musíme to společně zvládnout. Do té doby je potřeba se znovu omezit a vydržet toto období, než bude naočkováno dostatek občanů, že budeme moci znovu začít uvažovat o rozvolnění,“ konstatoval.

Jaká budou zpřísňující opatření má za úkol navrhnout ministerstvo zdravotnictví. Podle premiéra by ale měla být podobná těm na jaře. Konkrétní být nechtěl. „Je nutné to udělat, v opačném případě by nastala v nemocnicích totální katastrofa. Takovou situaci jsme tady ještě neměli," dodal premiér.

Je nutné vrátit izolaci na 14 dní

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) ve středu odpoledne uvedl, že už nemá smysl testovat, kdo je nakažen jakou variantou. „Je nutné, aby ministerstvo zdravotnictví přehodnotilo délku izolace a karantény a zvážilo, zda zejména izolaci nevrátit na 14 dní a vždy k ukončení vyžadovat negativní PCR test," tweetoval Kuba.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto vlada.cz

Štítky Andrej Babiš, koronavirus, nouzový stav

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.