Stavbě se snaží zabránit z důvodu ohrožení čolka velkého a navážení odpadu. Společnost Investix za to dostala pokutu. Cíl Kaktusu je zastavení stavby.
„Hájíme právo ekologie a čistého prostředí. Společnost Investix bez stavebního povolení zahájila v únoru 2015 stavbu parkoviště. Pracovníci vykáceli stromy, navozili odpady, ty rozhrnuli a zhutnili. Po podnětu sdružení Kaktus CB na prováděné zásahy na stavebním úřadu zástupce Investixu uvedl, že nejde o stavbu parkoviště a plocha zůstane zatravněná. Za několik měsíců ale zažádali o stavební povolení na stavbu parkoviště. K němu uspořádal stavební úřad ústní projednání, které proběhlo velmi emotivně. Spoluobčané a sdružení občanů Kaktus CB vyjádřili nespokojenost s již provedenými nepovolenými zásahy do životního prostředí a vznesli proti záměru námitky. Dle informace od stavebního úřadu bude řízení pozastaveno, protože v podkladech od Investixu jsou nedostatky,“ uvedl člen spolku Kaktus CB Miroslav Kraml.
Budějcká Drbna oslovila k vyjádření i žadatele o stavební povolení - společnost Mauring s.r.o, který Investix zastupuje. Žádné odpovědi a ani jiné informace ale na zaslané otázky nedorazily. „Ani s námi společnost Investix nekomunikuje, asi nechtějí, aby se o nich mluvilo. Dostali již pokutu za navozené odpady a vykácené stromy.“ říká dále Kraml a pokračuje: „Postavili načerno v potoku most. Dávali jsme proti tomu podnět, protože most může zapříčinit povodně. Oni se ale dle informace ze stavebního úřadu odvolávají na to, že most tam byl již dříve a jen ho opravili. To jsou ale bludy. Žádný most tam nikdy nebyl. Uvádějí nepravdivé informace.“
Práce na pozemku jsou nyní zastaveny. Dle vyjádření zástupců Kaktusu provedl Investix veškeré práce bez oprávnění. „Oni sice tvrdí, že na to, co tam doteď udělali, mít stavební povolení nemusí, že to nebyly tak velké zásahy. Jenže byly...“
Kaktus upozorňuje hlavně na výskyt ohroženého živočicha – čolka velkého. „Už před rokem jsme upozorňovali, že tam čolek je. Problém je tedy dlouhodobý. Odbor ochrany životního prostředí nám řekl, že je škoda, že o výskytu nevěděli dříve. Budeme jim ale psát, že to není možné. Nebereme jen tohle vyjádření s tím, že to skončí,“ řekl dále Kraml. „Čolek je silně ohrožený druh a chráněný živočich nejen u nás, ale i v Evropské unii. Kvůli pár parkovacím místům není možné zlikvidovat silně ohroženého živočicha.“
Koloběh vyjednávání a řešení je na měsíce. Česká inspekce životního prostředí prošetřila případ na základě podnětu Miroslava Kramla v únoru 2015. Inspektoři provedli na místě šetření s tím, že se dále budou zabývat navážením odpadů.
„Ze strany Oblastního inspektorátu v Českých Budějovicích bylo 13. července 2015 zahájeno správní řízení a 26. srpna 2015 vydáno rozhodnutí o uložení pokuty ve výši 140 tisíc korun firmě Investix, která je vlastník pozemku a zadavatel stavebních prací, za porušení zákona o odpadech. Šlo o nakládání s odpady v místech k tomu neurčených. Stavební úřad Magistrátu města České Budějovice nevznesl během správního řízení žádné námitky k charakteru odpadů, které byly využity k terénním úpravám a navýšení terénu přibližně o jeden metr na předmětné lokalitě,“ uvedl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích Vladimír Jiráček.
Kaktus dále podal 29. února 2016 novou žádost o získání aktuálních informací. „Část, která se vztahovala k ochraně přírody jsme dopisem postoupili na magistrát Českých Budějovic, který toto měl řešit a v části, která se týkala odpadů, byl stěžovateli zaslán samostatný dopis s požadovanými informacemi,“ dodal Jiráček. V dopise se uvádí: „V době zahájení kontroly nakládání s odpady u společnosti Investix tato firma neměla zajištěno provedení analytického posouzení navezených a rozhrnutých odpadů. To zadala odborné firmě až na požadavek ČIŽP (inspekce životního prostředí). Dodatečné zpracované rozbory na odebraných vzorcích stavebního odpadu „cihla, beton, omítka“ splňují limity a dle těchto analýz je lze využít na povrchu terénu, jelikož nemají škodlivý dopad na životní prostředí“.
„V navozených odpadech byly ale také plasty a zamaštěné textilie“, namítá Kraml a dokládá na fotografiích. „Jak by dopadl jejich rozbor? Tyhle odpady již škodlivý dopad na životní prostředí mají“.
Kaktus dále hájí ekologické ztráty na vykácených stromech a úpravu pozemku bagrem. „Úpravy pozemku byly provedeny drasticky. Jak už jsem zmínil, bylo tam navezeno ohromné množství stavebního odpadu s plasty a dalšími odpady. Máme fotky před kácením stromů, práci bagru a navozený odpad (viz foto v článku – pozn. autora),“ napsali zástupci Kaktusu v dopise pro město a inspektorát životního prostředí. „Stavební firma provádějící práce na naše podněty bohužel nereaguje. České Budějovice mají to štěstí, že v městské části Kněžské Dvory v okolí levého přítoku Dobrovodského potoka, Stoky Jih, se vyskytuje ohrožený živočich čolek velký. Čolek velký je chráněný ze zákona a jeho výskyt je velmi vzácný. Je zařazen i mezi ohrožené druhy v rámci evropského projektu ochrany přírody NATURA 2000. Mnoho průmyslových firem z okolí to respektuje a v biokoridoru a chráněném území čolka velkého kolem Stoky Jih zachovává nedotčený pás přírody. Bohužel až na firmu Investix, která nechala navozit odpady přímo na pozemek, na kterém se vyskytoval.“
Přes upozornění občanského sdružení Kaktus CB, které se ochranou životního prostředí v oblasti Kněžské Dvory v Českých Budějovicích zabývá, nedošlo k dnešnímu dni k nápravě. Na stavebním úřadu se zjistilo, že firma Investix pro navožení odpadů neměla povolení a celá akce proběhla načerno. Česká inspekce životního prostředí zjistila na místě porušení zákona o ochraně přírody. „Odpad v současnosti dál leží na pozemku a výskyt čolka velkého v Českých Budějovicích je v ohrožení,“ smutní zástupci Kaktusu.
Ke kauze Budějcká Drbna získala vyjádření také českobudějovické radnice, konkrétně tajemníka magistrátu Zdeňka Řeřábka: „Odbor ochrany životního prostředí Magistrátu města České Budějovice zjistil, že na místě samém v únoru roku 2015 došlo k porušení zákona o ochraně přírody a krajiny. Jednalo se o poškození dřevin a nedovolený zásah do významného krajinného prvku ze zákona - vodního toku. Za tato provinění byla firmě Investix udělena finanční sankce. Vůči udělení sankce se neodvolali, takže předpokládáme, že pokuta byla uhrazena.“
„Čolek obecný se měl na místě vyskytovat v tůních, ale ty byly při terénních úpravách zavezeny. Z tohoto důvodu nemohl zdejší orgán ochrany přírody jeho výskyt potvrdit. Výskyt čolka není evidován ani v nálezové databázi Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Nejbližší lokality výskytu čolka obecného dle nálezové databáze jsou Tůně u Špačků a Vrbenské rybníky.“
Tajemník Řeřábek dále poskytl informace ze stavebního úřadu k probíhajícímu správnímu řízení ve věci zpevněné plochy za účelem vzniku 54 parkovacích stání v areálu Investix a objekt vrátnice včetně kanalizační přípojky: „Dle Územního plánu města České Budějovice se pozemky týkající uvedené stavby nacházejí v lokalitě Suchomelská se způsobem využití ploch výroby a skladování. Hlavním využitím je pro umístění vysoce různorodé skladby staveb pro výrobu a skladování a rovněž služby správní, obchodní, výstavní, služby zábavní a dopravní a technická infrastruktura.“
V dopise dále stojí, že společné územní a stavební řízení bylo zahájeno podáním žádosti dne 18. září 2015. Opatřením ze dne 5. října 2015 stavební úřad informoval o podané žádosti občanská sdružení o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů. Sdělení bylo zveřejněno na úřední desce dne 6. října 2015. V zákonné lhůtě se žádné občanské sdružení do řízení nepřihlásilo.
Protože žádost nebyla úplná a nebyly doloženy veškeré podklady a stanoviska potřebná pro jejich řádné posouzení, byl stavebník dne 5. října 2015 vyzván k doplnění žádosti do 31. ledna 2016 a zároveň bylo řízení usnesením přerušeno do 31. ledna 2016. Žádost byla doplněna dne 30. prosince 2015 a dne 29. ledna 2016.
Stavební úřad oznámil písemným opatřením ze dne 29. ledna 2016 zahájení územního řízení známým účastníkům řízení a dotčeným orgánům. Současně nařídil ústní jednání spojené s ohledáním na místě na den 3. března 2016, o jehož výsledku byl sepsán protokol. Na základě zjištěných skutečností dne 3. března 2016 a na základě uplatněných námitek účastníků řízení, je nutné doplnit podklady do žádosti a řízení bude přerušeno, přičemž o této skutečnosti budou účastníci řízení písemně informováni.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.