pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Hledači vltavínů jsou znovu v akci. Posvítí si na ně Česká inspekce životního prostředí a policie

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Jihočeském kraji eviduje nárůst počtu případů, kdy lidé ničí přírodu hledáním vltavínů. V polích nebo lesích po nich totiž často zůstávají několik metrů hluboké výkopy. Jihočeský kraj dlouhodobě patří mezi lokality s největším výskytem vltavínů. Počet případů hledání této horniny narostl hlavně v posledních dvou letech.

„My jsme dříve neměli moc šancí, jak kopáče vltavínů pokutovat. V současné době jsme přistoupili k užší spolupráci s policií i obcemi. Nyní máme možnost v přestupkovém řízení uložit zákaz činnosti v celém Jihočeském kraji. V okamžiku, kdy jsou pak přistiženy znovu, se to policie snaží kvalifikovat jako maření úředního rozhodnutí, což je trestný čin,“ uvedl ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích Vladimír Jiráček, podle kterého se kopáním vltavínů ničí zemědělský půdní fond nebo lesní porost.

Vltavíny se nachází především v několika lokalitách Jihočeského kraje, například v okolí obce Besednice na Českokrumlovsku, Vrábče na Českobudějovicku nebo u Netolic na Prachaticku. „Většinou se jedná o stejné lidi, kteří se této činnosti věnují,“ uvedl Jiráček.

ČIŽP loni v Jihočeském kraji uložila 257 pokut za více než osm milionů korun, to je nepatrně méně než v roce 2016. Inspektoři v regionu loni vyrazili na 1146 kontrol. Nejvyšší pokutu loni uložili společnosti Villena za vykácení 840 metrů krychlových dřeva v lese na Českokrumlovsku. Firma za to dostala sankci 1,2 milionu korun.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ničení přírody, hledání Vltavínů, Vltavín, ČIŽP

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.