úterý 10. prosince 2019 Julie

Kraj uvolní na demolici domu v Lenoře zničeného výbuchem 4 miliony

Jihočeský kraj uvolní na demolici domu zničeného výbuchem a požárem v Lenoře na Prachaticku částku do čtyř milionů korun. Schválili to dnes krajští zastupitelé. Torzo domu by mohlo být strženo do konce roku. Jihočeský kraj už obdržel potřebné dokumenty a nyní vypíše výběrové řízení na likvidaci objektu. Při neštěstí v Lenoře na začátku října zahynul jeden člověk a devět lidí bylo zraněno.

Jihočeský kraj původně počítal s tím, že pro Lenoru uvolní dva miliony korun. Jenže odhad ukázal, že demolice může stát až čtyři miliony korun bez daně. Proto kraj částku zvýšil. Podle Marty Spálenkové z oddělení krizového řízení krajského úřadu soutěž na demolici konečnou částku o něco sníží. Termín stržení domu je zatím jen odhadován. „Už se trochu bojím být optimista. Ale byla bych velmi ráda, aby se lidé na tu ruinu do konce roku už nemuseli dívat,“ řekla dnes novinářům Spálenková.

Výsledek výběrového řízení bude ještě na některém ze svých listopadových zasedání schvalovat krajská rada. „Snaha bude, aby se to povedlo už do 7. listopadu. Pokud bychom to všechno nestihli, šlo by to do rady o dva týdny později,“ uvedla Spálenková.

Výbuch a požár zničil jeden obytný dům, který bude stržen. Další dva obytné domy byly poškozeny a lidé je museli opustit. Do svých bytů se po opravách postupně vracejí.

Policisté a hasiči zjišťují přesné příčiny tragické události. Podle místních obyvatel požár a výbuch úmyslně založil jeden z obyvatel domu, který v něm zemřel. Policie případ vyšetřuje jako úmyslný trestný čin.

Jihočeský kraj uvolnil pro postižené lidi z Lenory 546 tisíc korun ze sbírky. Peníze si rozdělí majitelé bytů a lidé, kteří v nich bydleli. Sbírka kraje potrvá do března 2020. Sbírku zorganizovala i Lenora ve spolupráci s organizací ADRA. Na kontě je kolem 2,5 milionu korun.

Autoři | Foto hzsjck.cz

Štítky správa, neštěstí, Jihočeský kraj, úmrtí, Lenora

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.