neděle 19. ledna 2020 Doubravka

Zničený dům v Lenoře jde k zemi. Bourání potrvá nejdéle do Vánoc

, aktualizováno 5. prosince 2019, 10:02

Dnes brzy ráno začalo v Lenoře na Prachaticku bourání bytového domu, který v říjnu zasáhl mohutný výbuch a požár. Bourání je rozděleno na dvě části a potrvá nejdéle do Vánoc. Při tragédii zemřel v říjnu jeden člověk a zraněno bylo devět lidí. Jedna osoba zůstává stále v nemocnici.

Bourání zničeného domu zajišťuje táborská firma Vitas. Ve výběrovém řízení ji vybral Jihočeský kraj, který práce zaplatí. „Demolice zatím probíhá bez komplikací. Je rozděleno na dvě části. Začínáme tou vzdálenější. Bourání bude probíhat na základovou desku, poté bude rozhodnuto, jestli půjde pryč i ta,“ popsal Jaroslav Vach z firmy Vitas.

Bourání je složité kvůli značně narušené statice domu. Pracovníci firmy nemohli do domu vstoupit předem a vyklidit ho. „Domy jsou na sebe napojené a nikdo neví, jestli jsou provázané. Neměly by být, ale nikdo to neví. Proto budeme muset obezřetně odlamovat kusy zdí a vše pozorně sledovat,“ uvedl Vach. Demolice domu by měla být hotová do Vánoc.

Výbuch a požár zcela zničil jeden obytný dům a další dva stejné domy poničil. Celkem 19 obyvatel muselo své bydliště opustit. Podle starosty mají všichni lidé ze zničeného domu náhradní bydlení. „Jsou buď u příbuzných nebo mají náhradní byty,“ uvedl starosta Antonín Chrapan.

Na pomoc lidem bylo uspořádáno několik sbírek. „S pomocí organizace ADRA se vybralo více než 2,7 milionu korun, které jsme rozdělili mezi lidi," uvedl Chrapan. Dalších více než půl milionu korun předal poškozeným Jihočeský kraj, který rovněž uspořádal sbírku.

Přesné příčiny a okolnosti tragédie policisté a hasiči zjišťují. Podle místních měl požár umíslně založit jeden z obyvatel domu, který při události zemřel. Policie případ vyšetřuje jako úmyslný trestný čin.

Po říjnové tragédii stále zůstává v nemocnici v pražských Vinohradech jeden člověk s popáleninami. „Moc si přejeme, aby se uzdravil a vrátil se domů," uvedl starosta.

Čtete také:

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto Adéla Cinklová | Zdroj ČTK

Štítky Lenora, výbuch, policie, krimi, demolice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.