středa 3. března 2021 Kamil

Krumlovský soud v případu neočkované dívky nechyboval. Vydání předběžného opatření nebylo protiústavní

Okresní soud v Českém Krumlově nechyboval, když předběžným opatřením nařídil vyšetření dívky po úrazu koněm. Ústavní soud tento týden odmítl stížnost rodiny, když potvrdil, že existovaly obavy o zdraví, jelikož dívka nebyla očkovaná proti tetanu. Okresní soud tak neporušil zákon, když vydal předběžné opatření, na základě kterého umístil desetiletou dívku do péče nemocnice. Opatření vydal loni v listopadu. Po měsíci ho pak zrušil.

Očkování proti tetanu je v ČR povinné. Za očkování dětí zodpovídají podle zákona o ochraně veřejného zdraví rodiče, respektive zákonní zástupci. Zákon říká, že orgány ochrany veřejného zdraví mohou požádat určeného poskytovatele zdravotních služeb, aby očkování nebo vyšetření provedl.

Vše začalo zraněním desetileté dívky, kterou kopl kůň. Dívce způsobil zranění na hlavě, se kterým byla i s matkou převezena do nemocnice. Zde byla zraněná dívka ošetřena a měla být naočkována proti tetanu. To ale její matka odmítla. „Je to proti mému bytostnému přesvědčení a pro mě se to rovná vraždě. Dělali tam na mě nátlak, paní doktorka se mnou řešila, že se to očkování musí dát za každou cenu,“ popsala tehdy pro Českou televizi matka Silvie Gogolicynová.

Dítě nechala matka prohlédnout u praktického lékaře. Podlé lékařské zprávy je v dobrém celkovém stavu a nemá žádné neurologické příznaky. I přesto, že dle soudu bylo dítě v ohrožení života, vydané předběžné opatření, které nařizovalo, aby byla dívka ošetřena v nemocnici, bylo zrušeno. Důvodem byla právě péče u jiného lékaře.

Advokátka rodiny Zuzana Candigliota uvedla, že zrušením předběžného opatření ale případ nekončí. Soud v prosinci zahájil řízení o preventivní, výchovných a sankčních opatřeních, v němž se bude zabývat péčí rodičů o dívku. „Pokud se tímto řízením soud snaží vynutit si očkování nezletilé proti tetanu jako preventivní zákrok do budoucna, jde o zcela zbytečné řízení, protože vynucovat očkování proti svědomí rodiče a proti vůli samotného dítěte, které je již schopno se s ohledem na svůj věk vyjádřit, nelze,“ řekla advokátka.

Dodala, že vedení řízení nelze vnímat jinak než jako šikanu vůči matce, která si dovolila nerespektovat předběžné opatření soudu. „V případě ostatních desetitisíců rodičů neočkovaných dětí podle ní žádné takové řízení zahájováno není,“ dodala Candigliota.

Podle mluvčího českokrumlovského soudu Jana Montaga jsou ale zmiňovaná opatření nařizována automaticky s předběžným opatřením. „Jde o to, aby se zjistilo, zda nedošlo k zanedbání péče. Nejedná se tedy o žádnou šikanu, je to běžný proces,“ řekl Montag.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto FN Olomouc | Zdroj ČTK, Česká televize

Štítky Český Krumlov, soud, očkování, tetanus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.