Počasí dnes24 °C, zítra25 °C
Neděle 28. dubna 2024  |  Svátek má Vlastislav
Bez reklam

Požárů v přírodě přibývá. Během víkendu zasahovali hasiči u více než 60 případů

Velmi krušný víkend za sebou mají jihočeští hasiči. Během soboty a neděle zasahovali u 70 události, z nich více než šest desítek byly požáry trav a porostů po pálení. Právě březen a duben jsou podle mluvčí hasičů měsíce, kdy k těmto událostem vyjíždějí hasiči nejvíce.

Celkem sedmdesát událostí, z toho 62 zásahů v přírodním prostředí. Takovou statistiku mají za uplynulý víkend jihočeští hasiči. V průběhu minulého týdne zasahovali průměrně u deseti požárů denně, z toho šest se jich vždy týkalo právě suchých trav a porostů po pálení.

„Naše statistiky zcela jasně ukazují, že právě březen a duben jsou měsíce, kdy hasiči vyjíždějí k požárům v přírodním prostředí častěji než kdykoli jindy v průběhu roku. Ze zkušeností víme, že za většinou požárů stojí lidská neopatrnost a nedbalost, nedovolené rozdělávání ohně, a především pak pálení klestí a biologického odpadu. A to vše bez ohledu na povětrnostní podmínky – sucho a vítr,“ popisuje mluvčí hasičů Vendula Matějů.

VIDEO: Hasiči bojovali s požárem v areálu papíren ve Větřní

Sedm jednotek hasičů včera bojovalo s požárem v areálu papíren ve Větřní nedaleko Českého Krumlova. V prostorách firmy hořel lepenkový odpadový papír a oheň se kvůli silnému větru nedařilo dostat pod kontrolu. Hasiči zveřejnili záběry z události.

Lidé by se právě kvůli aktuálním podmínkám měli pálení raději vyhnout. Nedodržení bezpečnostních zásad může způsobit velké škody, a to jak na majetku, tak i životech a zdraví. „Nejprve je nutné připomenout, že vypalování porostů a suché trávy je zákonem zakázáno. Podle legislativy mohou lidé za přestupky spojené s pálením dostat pokutu až do výše 25 nebo 500 000 tisíc korun,“ uvedla Matějů.

Jaká pravidla dodržovat při pálení?

Odpad by měl být pálen vždy za dozoru dospělé osoby, v lese musí jít o minimálně dvoučlenný dozor. V případě špatného počasí by lidé měli pálení okamžitě ukončit a místo zajistit. U požářiště musí být připravené hasební prostředky jako jsou písek, zem nebo voda.

„Místo pálení můžete opustit až po úplném uhašení a požářiště ještě pravidelně kontrolujte, příjezdové cesty vedoucí k místům spalování nesmí být zataraseny a spalovat klest či odpad lze pouze v bezpečné vzdálenosti od obytných nebo hospodářských objektů,“ dodala Matějů.

Ohodnoť článek

Štítky hasiči, požáry, České Budějovice, Jihočeský kraj, požár, tráva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Požárů v přírodě přibývá. Během víkendu zasahovali hasiči u více než 60 případů  |  Krimi  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.