Počasí dnes28 °C, zítra25 °C
Pátek 19. července 2024  |  Svátek má Čeněk
Bez reklam

V Písku se stále potýkají s vandalismem, škodit do města přijíždějí i mladiství z okolních měst

Polámané stromky, vysypané koše nebo rozbitá okna. V jihočeském Písku se stále potýkají s vandalismem. Nepomohlo ani zvýšení intenzity policejních pochůzek v problematických lokalitách. Městští strážníci navíc uvádějí, že mezi výtržníky nejsou pouze mladiství z Písku, ale i z jiných okolních měst. Některé z nich se nyní podařilo dopadnout.

Že se rozbíjet okna, vysypávat odpadkové koše a ničit veřejný majetek nevyplácí, poznali o uplynulém víkendu čtyři písečtí vandalové. Strážníci Městské policie Písek je na základě oznámení zadrželi krátce po činu. Časně ráno vyjížděli strážníci na stezku k Lesnímu hřbitovu, kde lidé viděli dva muže, jak skopávali odpadkové koše a snažili se zlomit stromy. 

„Hlídka našla dva muže odpovídající popisu u benzinové stanice v Táborské ulici. Jednalo se o šestnáctiletého mladíka z Blatné a pětadvacetiletého muže z Uzenice,“ uvedl zástupce velitele Městské policie Písek Jaroslav Rapant. Hlídka zjistila, že na stezce ke hřbitovu jsou povaleny tři popelnice, shozeny dva odpadkové koše, polámané kůly okolo stromů a rozbitá láhev od alkoholu, stromy naštěstí jejich řádění odolaly.

„Oba se k činu doznali a pod dohledem hlídky nepořádek uklidili,“ poznamenal Rapant. Za přestupek byli oba potrestáni pokutou, starší z dvojice musí zaplatit 10 tisíc korun, mladší pak 2 500 korun.

„Vzhledem k tomu, že mladší z výtržníků byl pod vlivem alkoholu a dechovou zkouškou u něj bylo zjištěno 2,8 promile, byl převezen na služebnu městské policie. Pokoušeli jsme se kontaktovat jeho matku žijící v Blatné, což se nakonec podařilo a žena si pro syna do Písku přijela,“ doplnil zástupce velitele. Vzhledem k věku pachatele bude událost nahlášena na příslušný orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD).

Dlouhodobý problém s vandalismem

V neděli odpoledne vyjížděli strážníci na základě oznámení operátorky bezpečnostní služby Garance Písek k objektu bývalé psychiatrické nemocnice U Honzíčka, kde dvě děti rozbily hned několik oken. „Strážníci na místě kontaktovali pracovníka bezpečnostní agentury, který jim sdělil, že u objektu nalezl dva chlapce, kteří házeli kameny na okna a poškodili pět skleněných výplní. Hlídka chlapce vyzvala k prokázání totožnosti a požádala je, aby své jednání vysvětlili. Třináctiletý chlapec z Plzně a jeho osmiletý kamarád z Písku se k rozbití pěti oken přiznali, ale důvod svého konání nesdělili,“ řekl Rapant s tím, že chlapci byli předáni rodičům a událost bude oznámena na OSPOD. Rodiče jsou ochotni způsobenou škodu uhradit.

Tyto případy vandalismu bohužel nejsou v Písku něčím neobvyklým, s podobným jednáním mladistvých a podnapilých osob se písečtí strážníci musí potýkat často. Samo vedení města na svých stránkách zveřejnilo již více než 10 podobných případů. Mezi výtržnými činy navíc často převládají ty, které jsou zaměřené na veřejnou zeleň.

„Město investuje nemalé prostředky do nové výsadby a údržby zeleně, pak přijde někdo, kdo všechno vynaložené úsilí a finance zničí asi jen proto, aby si dokázal, jakou má sílu. To je nepochopitelné,“ reagoval vedoucí píseckého odboru životního prostředí Miloslav Šatra, když neznámí vandalové napáchali na veřejné zeleni škodu okolo 60 tisíc.

Kde jsou strážníci, tam je klid

Městská policie kvůli častým výtržnostem také posílila frekvenci pochůzek v problematických lokalitách. Jak ale její zástupci uvádějí, mnoho změn to nepřineslo. „Víme, kde jsou problematická místa a strážníci na ně proto samozřejmě chodí častěji. Ničemu to však nepomáhá. Pokud se v lokalitě nacházejí policisté, vše je bezproblémové a všichni se chovají slušně, výtržnosti začínají až když strážníci odejdou,“ vysvětlil Rapant s tím, že celý den tam strážníci bohužel čekat nemůžou.

Doplnil také, že ony problematické lokality jsou rozprostřené po celém městě a je tak obtížné je ohlídat všechny. „Nemůžeme ani říct, že by se vandalismu dopouštěla konkrétní skupina lidí. Nejčastěji to sice bývají mladiství, ale nejsou to jen zdejší občané, často jsou mezi nimi i návštěvníci z jiných měst,“ doplnil.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Písek

Štítky Vandalismus, vandalové, Písek, rozbitá okna, koše, stromy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Písku se stále potýkají s vandalismem, škodit do města přijíždějí i mladiství z okolních měst  |  Krimi  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.