Vážné nehody na tísňovou linku oznámila funkce telefonu. Jde o čím dál častější případy

Autoři | Foto HZS Jihočeského kraje

Během posledních dní evidovaly záchranné složky na jihu Čech události, ke kterým pomoc přivolal mobilní telefon. Funkce takzvané detekce dopravní nehody není úplnou novinkou. Osobní automobily vyrobené v Evropské unii je musí mít od roku 2018 povinně, v mobilních telefonech jde ale u funkci novější. U posledních nehod dala rychlá oznámení účastníkům nehody vyšší šanci na přežití.

Na začátku týdne řešily záchranné složky na jihu Čech hned dvě vážné dopravní nehody. Pomoc na místo nepřivolali svědci, ale speciální funkce v telefonech od Apple, kterou disponují novější modely iPhone 14, 15 a 16, a také některé modely hodinek od Apple. 

Funkce Detekce dopravní nehody má za úkol rozpoznat nehodu automobilu, ve kterém jedete, a ohlásit ji záchranným složkám. Podle oficiálních stránek Applu rozpozná vážné nehody, jako jsou čelní, boční a zadní nárazy nebo přetočení, a to u sedanů, dodávek, SUV, pickupů a jiných osobních automobilů.

V momentě, kdy vaše zařízení zaznamenají událost, kterou vyhodnotí jako vážnou nehodu, spustí zvukový alarm a na displeji telefonu nebo hodinek zobrazí upozornění. V tu chvíli má uživatel několik sekund na to, aby funkci vypnul. Pokud na ni ale nezareaguje, zařízení po uplynutí dvaceti vteřin automaticky zavolá záchranné složky a sdělí jim vaši polohu ve formátu zeměpisných souřadnic. A to bez ohledu na to, jestli má uživatel v telefonu zapnuté polohové služby. 

„Pokud máte přidané nouzové kontakty, zařízení jim pošle zprávu s vaší polohu a uvědomí je, že se vám stala vážná autonehoda. Pokud máte nastavené Zdravotní ID, zobrazí se na zařízení posuvník Zdravotního ID, aby se záchranáři dostali k vašim zdravotním údajům,“ uvádí oficiální stránky Apple.

Po nárazu do stromu zůstali v autě zaklíněni dva muži. Pomoc přivolala speciální funkce v telefonu

Po nárazu do stromu zůstali dnes dopoledne na Písecku v osobním autě zaklíněni dva muži. Zasahující záchranáři je museli po vyproštění uvést do umělého spánku. Pomoc na místo nehody přivolala podle hasičů speciální funkce v mobilním telefonu.

Osobní automobily vyrobené v Evropské unii musí mít od roku 2018 systém eCall, který v případě dopravní nehody pomoc přivolá. U mobilních telefonů je to služba novější. Záchranné složky se podle mluvčích s podobnými oznámeními setkávají čím dál častěji. „Dá se říct, že jsou tato oznámení poměrně častá. Setkáváme se s tím v několika případech, buď pomoc přivolá automobil nebo mobil či hodinky. Operační středisko ale nedokáže rozlišit, odkud přesně oznámení přišlo," uvedla mluvčí zdravotnické záchranné služby Petra Kafková

Právě tento systém zafungoval v pondělí 3. března u dopravní nehody u obce Božetice na Písecku, kde po nárazu do stromu zůstali ve voze zaklíněni dva muži. Oba při střetu utrpěli vážná mnohačetná zranění. Záchranáři je poté, co byl jejich stav stabilizován, převezli do nemocnice. V druhém případě šlo o nehodu u Senotína na Jindřichohradecku, kde také řidič narazil do stromu. Muž byl při příjezdu záchranářů v bezvědomí, i přes veškerou jejich snahu bohužel ale zraněním na místě podlehl.

I přesto, že druhá nehoda skončila tragicky, oznámení prostřednictvím mobilních telefonů dala účastníkům nehody vyšší šanci na přežití. „Většinou se díky rychlému oznámení zkrátí doba příjezdu záchranných složek na místo a v některých případech opravdu rozhodují minuty,“ dodala Kafková.

Policisté i hasiči ale evidují i případy, ve kterých šlo o „zbytečná“ volání. „Měli jsme případ, kdy došlo k prudkému zastavení auta, telefon to vyhodnotil jako nehodu a volal pomoc. Ti lidé ale z auta vystoupili, takže volání neslyšeli. My jsme potom dorazili na místo a hledalo se, co se vlastně stalo. V Jindřichově Hradci byl ale ten telefon jediným oznamovatelem, takže v tomto případě to ale bylo opravdu přínosné," uvedl mluvčí hasičů Vratislav Malý.

S podobným případem se setkali také policisté. „V předloňském roce jsme měli několik oznámení prostřednictvím Apple Watch, kdy na sjezdovce upadly děti a hodinky nám ten pád nahlásily. Nakonec ale nešlo o nich vážného. Rodiče, kteří byli uvedeni jako nouzový kontakt, měli ale mobil v bundě a upozornění neslyšeli,“ dodal mluvčí policie Jiří Matzner

V případě takovýchto volání se ale vždy operátoři pokouší s číslem, odkud tísňová výzva přišla, znovu spojit. Ověřují, zda k události opravdu došlo, jestli jsou účastníci nehody schopni komunikovat, případně v jakém stavu jsou. „V případě, že se nikdo nehlásí na místo vysílají pomoc,“ dodala mluvčí zdravotnické záchranné služby.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky krimi, nehody, telefon, automobil, detekce nehody, telefony

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.