Počasí dnes7 °C, zítra8 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Lidstvo nikdy nebylo Plutu blíže než včera. Čeká se na detailnější snímky

Více než devítileté putování sondy New Horizons vesmírem skončilo úspěchem. Alespoň v té první fázi. Těleso o velikosti klavíru vyrazilo na cestu protkanou nástrahami začátkem roku 2006 z floridského Mysu Canaveral a včera ve 13:49:57 středoevropského času bylo historicky nejblíže trpasličí planetě zvané Pluto.

NASA se může hrdě bít do prsou, konečně získala potřebné informace o trpasličí planetě, respektive planetce, která ještě do roku 2006 byla řazena mezi plnohodnotné planety Sluneční soustavy. Pak ale byla na pražské konferenci Mezinárodní astronomické unie vyřazena. „Je to přímo famózní úspěch, když si vezmeme, že sonda urazila přes čtyři miliardy kilometrů. Čelila nebezpečí Sluneční soustavy, přitom stačí třeba centimetrový kamínek, aby tu sondu zlikvidoval,“ tvrdí známý český astronom Miloš Tichý.

Dnes by měl svět spatřit detailnější snímky Pluta. Sonda zatím zjistila, že planetka je větší a má menší hustotu. To znamená, že je nejspíše více tvořena ledy než horninami. Vše však bude dalším předmětem zkoumání, podobně jako její teplota. „Zaprvé bude sonda ještě posílat průběžná data, protože ta rychlost není úplně velká. Pak by měla být nasměrována na další vhodné těleso v Kuiperově pásu. Protože když už tam ta sonda je, a vypadá to, že všechny její přístroje fungují, tak aby vlastně udělala ještě nějakou práci,“ nastiňuje Tichý.

Jestli se ptáte, proč bylo vlastně Pluto v Praze přeřazeno z planet mezi planetky, vysvětlení je jednoduché. Je to ekvivalentní případ tomu z poloviny 19. století, kdy se z planet mezi Marsem a Jupiterem staly planetky. Vědci jen získali více informací, na jejichž základě se takto před devíti lety rozhodli. Návrat Pluta mezi tradiční planety Sluneční soustavy ale podle Tichého nepřichází s novými informacemi v úvahu. „Nám by sonda mohla pomoci lépe pochopit celý Kuiperův pás. Teď vlastně známe detailněji jenom jedno těleso, Pluto. Pokud by prozkoumala i další těleso, tak bychom je mohli porovnávat a třeba bychom ještě lépe porozuměli vzniku naší Sluneční soustavy.“

Foto: NASA

Štítky Pluto, kosmická sonda, Sluneční soustava, planetka, Miloš Tichý, NASA, New Horizons, mys Canaveral, Mezinárodní astronomická unie, Mars

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Lidstvo nikdy nebylo Plutu blíže než včera. Čeká se na detailnější snímky  |  Krimi  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.