pondělí 25. května 2020 Viola

Sochy na náměstí poničili podnapilí muži. Policie je dopadla

V půl čtvrté ráno zaznamenaly kamery městské policie tři podnapilé muže poblíž skupiny soch Velké hlavičky od Kurta Gebauera na náměstí Přemysla Otakara II. Dva z mužů se nakonec do jedné ze soch opřeli a po několika vteřinách ji povalili.

Trest pro pachatele přišel velice záhy. Hlídky městské policie okamžitě vyjely na místo a tři zjevně podnapilé muže objevily jen několik metrů od skupiny soch. „Šestačtyřicetiletý muž z Klatovska a třiatřicetiletý muž z Českobudějovicka nekladli žádný odpor a se strážníky spolupracovali. Jejich poslední společník však odmítal prokázat svou totožnost a reakcí na opakované výzvy strážníků byl pouze pokus o útěk. Strážníci mu v útěku zabránili a za použití donucovacích prostředků mu nasadili pouta,“ uvedla tisková mluvčí městské policie Věra Školková.

Velké hlavičky vyrobené z polystyrenové pěny obalené betonovou skořepinou se zřejmě vandalům zalíbily. Toto už byl totiž druhý případ, kdy se kolemjdoucí rozhodl sochu přetvořit k obrazu svému. Minulý týden je někdo označil jmény odvolaného primátora a tří náměstků.

Sochy jsou součástí výstavy Umění ve městě, která se v Budějcích poprvé uskutečnila v roce 2008. Několik soch už v průběhu let poničeno bylo. Například loni někdo odnesl jednu ze soch patřící do sousoší Mazlíci na Sokolském ostrově a další sochy poškodil. V roce 2009 zase někdo utrhal nohy i ruce Ježíšovi na Piaristickém náměstí. V těchto případech však pachatelé nebyli dopadeni, protože je nezaznamenaly městské kamery.

Napsal Jaroslav Pešek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.