pondělí 18. října 2021 Lukáš

Auta se tolik nekradou, ale peníze se padělají více a více

Padesát šest procent majetkových trestných činů. Třicet osm procent všech nepravostí, které řešila loni policie, se odehrávalo na Českobudějovicku. A více než třiasedmdesát procent případů znásilnění odhalili jihočeští kriminalisté.

Asi si říkáte, že jsem se už z těch drbů zbláznila, ale není tomu tak. Byla jsem se podívat na krajském ředitelství Policie ČR a tam jsem zjistila spoustu zajímavých čísel a údajů za loňský rok. A o tom, jak policisté pracovali, se můžete dočíst právě tady.

Nejprve se podívejme na oblast kriminality a trestných činů. Těch bylo v roce 2011 na území jižních Čech spácháno 14 820 a z toho jich policisté objasnili 7414. „Jsme tedy s padesáti procenty na šestém místě mezi kraji v rámci celé republiky, a to jak v objasněnosti, tak i v celkové kriminalitě. Nejvíce trestných činů tvoří majetkové záležitosti,“ zdůrazňuje náměstek ředitele pro službu kriminální police a vyšetřování Miroslav Krejčí. Ten také zároveň dodal, že od roku 1994 byla nejvyšší trestná činnost v kraji v letech 1998 a 1999, to policisté řešili přes dvacet tisíc případů.

Oproti tomu ale za uplynulý rok stoupl počet vražd. Těch mají policisté spočítáno šestnáct, což je od roku 2004 nejvyšší číslo. Zatím dvě z nich pořád kriminalisté řeší. „Jeden případ se stal na Jindřichohradecku a druhý na Českokrumlovsku. V obou případech se jednalo o zavražděné starší paní. Ale například u loupeží můžeme obecně říci, že jejich počet malinko klesá,“ říká Krejčí.

Kriminalisté se ale zabývají i případy nebezpečného vyhrožování, týrání svěřené osoby anebo znásilnění. „Počty znásilnění za minulý rok se drží ve stejné linii. Hodně znásilnění je oznamováno mezi manžely či u družek,“ uzavírá vrchní kriminalista.

Dobrou zprávou ale určitě je, že krádeže motorových vozidel podle policejních statistik klesají, a to až o čtyřicet procent. Co se ale za poslední roky zvedlo, je nedovolená výroba a držení drog a dalších psychotropních látek. Ale i tak si jihočeští kriminalisté drží skvělou pozici v objasňování těchto trestných činů. Za loňský rok vyřešili více než 88 procent případů.

„Spíše se nám v současné době objevuje taková zvláštnost v této oblasti. A tím je mobilní varna. Dnes se už moc drogy nevaří po panelácích, ale s vybaveným automobilem si pachatel dojede například do lesa, kde uvaří dávku a zase odjede,“ líčí vychytralost lidí náměstek Miroslav Krejčí. Razantní navýšení ale sledují policisté v padělání peněz. Nejvíce se padělají koruny, z nich pak pětistovky, tisícovky a pak dvoustovky. Pak se jihočeští padělatelé zaměřují na eura a dolary.

Další důležitou a sledovanou součástí policie je i doprava. Muži zákona si pochvalují, že i přes málo peněz a málo zaměstnaných policistů, se jim daří udržovat počty narůstajících odhalených přestupků oproti roku 2010.

„V rámci dopravní policie chceme také udržet tento stav i pro nadcházející rok 2012. Z čísel můžeme říci, že například vloni zemřelo v kraji šedesát sedm osob, což je nejméně úmrtí na silnicích od roku 1997. Také od tohoto roku jsme zaznamenali nejméně dopravních nehod, kdy viníkem byl řidič pod vlivem alkoholu. Lehký nárůst ale máme v oblasti těžce a lehce zraněných osob. I tak jsou jihočeské silnice v rámci evropských měřítek hodnoceny jako nejbezpečnější v rámci celé republiky,“ uvádí policejní náměstek pro vnější službu Roman Bláha.

Podívat se ještě můžeme na zbraně anebo zbrojní průkazy. Ke konci loňského roku evidovali policisté celkem 25 652 držitelů zbrojních průkazů. A tito lidé mají u sebe zapsaných celkem 64 668 zbraní, což je o 1403 zbraní víc, než oproti konci roku 2010.

Kromě té záplavy čísel je dobré ještě dodat, že v době ekonomické krize také policie hledá způsoby, jak ušetřit. Jedním z nich bude veliká stěhovací akce. „Jestli znáte film Kulový blesk, tak podobně to bude během pár let vypadat u jihočeské policie,“ usmál se krajský ředitel Radomír Heřman. Podle plánů by tak policisté někdy v roce 2014 měli opustit například budovu na budějckém Mariánském náměstí.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.