V České republice žije kolem 450 tisíc cizinců, z toho čtvrtina v Praze. Na jihu Čech pak bydlí 15 200 příslušníků cizích zemí, z čehož devět tisíc tady má trvalý pobyt a šest tisíc pobyt přechodný. Zdaleka ne vždy ale na našem území žijí legálně.
Tyto případy řeší oddělení cizinecké policie. Policisté v Jihočeském kraji za rok 2013 řešili 42 případů nelegálních pobytů a vyhostili 54 osob, což je o jeden případ méně, než v roce 2012. Ke správnímu vyhoštění docházelo nejčastěji z důvodu nelegální práce.
Do Česka se cizinci dostávají nákladními automobily či vlaky a jsou tady pak zaměstnáváni na černo. Nejvíce nelegálních cizinců je v Českých Budějovicích, Českém Krumlově a Prachaticích.
Nejčastěji se jedná o příslušníky Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu. Vzhledem k aktuální situaci na Ukrajině Ivana Zelenáková, vedoucí odboru cizinecké policie, potvrdila, že policie zatím nezaznamenala vyšší pohyb Ukrajinců.
Ilegální přistěhovalci zde pobývají na černo díky nejrůznějším trikům. Výjimkou nejsou ani fiktivní sňatky, falešná prohlášení o otcovství nebo fiktivní nájemní smlouvy.
„Další způsob, jak se celkem snadno ocitnout na našem území, je účelové pozvání rodinných příslušníků. V minulém roce jsme řešili případy, kdy devět Čechů a dva Turci pozvali 17 osob z Kosova, 11 z Iráku a 98 osob z Turecka,“ kalkuluje Ivana Zelenáková.
Aby zde ale cizinci mohli pobývat, musí se prokázat alespoň nějakým dokladem. Z tohoto důvodu se oddělení cizinecké policie zabývá právě paděláním těchto průkazů. Nejčastěji se jedná o padělání občanských průkazů, řidičských průkazů, ale i rodných listů nebo dokonce lékařských posudků.
V současné době pracuje jihočeská policie na zajišťování padělatelské dílny přímo na území jižních Čech. „Jelikož je případ stále v šetření, nemůžeme poskytnout bližší informace,“ potvrdil Jiří Suchý, vedoucí oddělení pobytové kontroly, pátrání a eskort.
Zdařilý padělek dokladu identity pak vyjde zhruba na tisíc eur. Cena padělku se ale odvíjí podle řemeslné kvality. Za minulý rok bylo odhaleno a zajištěno kolem padesátky falešných dokladů. Toto číslo je každý rok zhruba stejné. Je ale velice obtížné dopátrat se původu dokladů. Trest za prokazování se falešnými papíry se pak v horní hranici pohybuje kolem třech let odnětí svobody.
Jihočeská cizinecká policie, která za minulý rok vykonala 14 067 pobytových kontrol a 27 543 kontrol jednotlivých osob, mimo jiné i aktivně spolupracuje s rakouskou a německou cizineckou policií. Konání některých přistěhovalců má totiž nezřídka více než lokální význam.
Minulý rok byl například zadržen Nizozemec, po kterém bylo deset let vyhlášené pátrání. Zároveň na něj byl vydán evropský zatýkací rozkaz. Tato hledaná osoba spolupracovala s třemi komplici a na svědomí měli export třech tun hašiše.
Nejčerstvější případ ilegálního přistěhovalectví je z minulého týdne. Na Strakonicku policie zadržela dva Ukrajince s padělanými rumunskými doklady. Oba muži jsou hledáni Interpolem.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.