Budějcká Drbna vám přináší další díl svého nového seriálu Drbna historička, který se bude vracet k zajímavým okamžikům českobudějovické historie. Připomeneme si narození a úmrtí významných osobností či nejdůležitější události, které se vždy k aktuálnímu datu vážou.
15. března 1939 - obsazení Českých Budějovic německým vojskem
Byl to smutný den... 15. března roku 1939 vtrhlo do Československa a samozřejmě také do Českých Budějovic Hitlerovo vojsko. Němci neváhali a do vedení města obsadili své lidi.
Začala také první vlna zatýkání. Němečtí obyvatelé jásali, Češi propadali hlubokým depresím. Byl to konec státu, který tolik milovali. Druhý den byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava.
„Tento den jest jedno zastavení křížové cesty českého národa. Za bouřlivé sněhové vánice byly Čechy a Morava obsazeny říšským německým vojskem, zejména všechny vojenské objekty,“ píše se v kronice obce Čtyři Dvory. Dobový kronikář zmínil, že do Budějc přišli nacisté v 7 hodin ráno.
Válka se Českých Budějovic dotkla hlavně 23. a 24. března roku 1945, kdy město bombardovali Američané. O život tehdy přišlo mnoho lidí.
Němci se podepsali například na místní synagoze, kterou zničili v roce 1942. Zázrakem pak je, že okupaci vydržel židovský hřbitov. I když se na něm Němci vyřádili, podařilo se ho uchovat.
Foto: Severní Českobudějovicko
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Myslím, že Drbna by měla zůstat u drbání a historii nechat historikům. Patetické souvětí: "Němečtí obyvatelé jásali, Češi propadali hlubokým depresím. Byl to konec státu, který tolik milovali." totiž naprosto neodpovídá historické skutečnosti. Těm hlubokým depresím propadali totiž i všichni němečtí komunisté, sociální demokraté i mnozí klerikálové, zatímco mnoho Čechů na náměstí jásalo a hajlovalo a to byli nejen "Vlajkaři". Připomínat ano, ale ne jako z učebnic minulého století. Doporučuji kvalitní historické exkurzy z fb-stránky Historie severního Českobudějovicka.