Počasí dnes19 °C, zítra20 °C
Pátek 29. března 2024  |  Svátek má Taťána
Bez reklam

Jihočeský pakt zaměstnanosti, naděje pro lidi bez práce

Bez práce nejsou koláče. Podle tohoto českého přísloví zůstávají koláče, respektive pracovní místa, nedosažitelná pro přibližně 30 tisíc nezaměstnaných v Jihočeském kraji.

Nadějí pro pět tisíc z nich může být velmi zajímavý projekt Jihočeské hospodářské komory, který vám představujeme v šestém dílu našeho seriálu Projekty, objekty, subjekty.

Tímto projektem je Jihočeský pakt zaměstnanosti a jeho hlavní nástroj, off-line tréninkové a rekvalifikační centrum. Kromě Jihočeské hospodářské komory na projektu participují i Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky, Jihočeský kraj, Sdružení automobilového průmyslu, Bundesagentur für Arbeit (Německá agentura pro zaměstnanost) a další subjekty.

„Prostřednictvím hlavního nástroje, off-line tréninkového a rekvalifikačního centra, bude Jihočeský pakt zaměstnanosti přispívat ke změně dlouhodobě nepříznivého vývoje na trhu práce, jehož hlavní známkou je pokles technicky vzdělaných pracovníků, ochotných a schopných učit se novým věcem,“ uvedl k projektu Miroslav Dvořák, předseda Jihočeské hospodářské komory.

Informace doplnil Miroslav Mühlböck, předseda Dozorčí rady Jihočeské hospodářské komory, zakladatel projektu.

„Primární myšlenka Paktu vychází nejen z relativně dlouhodobého nedostatku pracovních míst, který ovlivňuje i nižší průmyslová vyspělost zejména některých oblastí regionu, ale také pohled z opačné strany, tedy pohled podnikatelské sféry - a tím je trvalý nedostatek skutečně kvalifikovaných pracovních sil, včetně toho, že školy negenerují dostatek opravdu kvalifikovaných, technicky vzdělaných absolventů. Jinými slovy, ze škol vychází absolventi s teoretickými znalostmi, ale minimem praktických dovedností a s malou uplatnitelností v provozu nebo i managementu firem, a často i s minimálním zájmem o obor. V této situaci není řešením pasivní vyčkávání, které by vedlo jen k další stagnaci, Jihočeská hospodářská komora preferuje jednoznačně aktivní podporu a vytváření podmínek pro zvýšení zaměstnanosti.“

A k řešení těchto ´trhlin´ na trhu práce by měl přispět Jihočeský pakt zaměstnanosti?

„Ano, lépe řečeno, je jedním z našich projektů, aktivit Jihočeské hospodářské komory je samozřejmě víc. Konkrétně Pakt představuje propojení veřejného sektoru a podnikatelů, firem a dalších subjektů. Pakt má tři základní body strategie a cílů - tedy zvyšování kvalifikace pracovníků na jihočeském trhu práce, podporu zachování stávajících a vzniku nových pracovních míst a rozvoj školství a motivace absolventů směrem k vyšší kvalifikaci.“

Podobných záměrů už ale byly prezentovány desítky a nikdy nenásledovaly praktické výsledky, můžete být konkrétnější?

„Jistotu, že projekt bude opravdu realizován, přináší už fakt, že o projekt mají velký zájem přímo jihočeští podnikatelé a zahraniční společnosti, které dlouhodobě podnikají v jihočeském regionu, především z oblasti automobilového průmyslu.

Základní podmínky a kritéria spolupráce byly 12. prosince 2012 potvrzeny podepsáním smlouvy o spolupráci, kterou podpisy signovali zástupci Jihočeské hospodářské komory, Regionální agrární komory Jihočeského kraje a Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů o.p.s. Podpisu smlouvy se zúčastnil také pan senátor Tomáš Jirsa, který projekt podporuje. S projektem byl seznámen také pan ministr Martin Kuba a Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky a informace o projektu jsem sdělil také premiérovi Petru Nečasovi, na nedávném setkání s členy Jihočeské hospodářské komory v hotelu Clarion v Českých Budějovicích.

Další, hodně významnou garancí je nastartovaná spolupráce, a to nejen s uvedenými subjekty, ale také s Ústeckým krajem, kde vzniká pilotní off-line centrum. Musím říci, že projekt v této lokalitě už má zcela díky výborné kooperaci zúčastněných subjektů konkrétní výsledky a doufám, že stejného, relativně rychlého vývoje, docílíme i tady u nás, v Jihočeském kraji.”

Do Ústí asi Jihočeši za rekvalifikací jezdit nebudou, kdy vznikne off-line rekvalifikační centrum v Jihočeském regionu a jak vlastně bude vypadat?

„Velmi zjednodušeně řečeno, v takovémto centru budou mít výrobci možnost umístit svá výrobní zařízení, která se jinak vzhledem k ukončení sériových výrob umisťují komplikovaně k nejrůznějším kooperantům, a na kterých je možné ´off-line´, tedy mimo ostrou výrobu, provádět rekvalifikace nezaměstnaných, ohrožených pracovníků či absolventů. Půjde ovšem o skutečnou a velmi cílenou rekvalifikaci, protože centrum bude v podstatě moderním výrobním provozem, s aktuálními výrobními technologiemi. Jeho produktem bude jednak finální výrobek, tedy náhradní díl, ale také, a to je to pro nás to nejpodstatnější, rekvalifikant. Po absolvování rekvalifikace v centru budou nezaměstnaní schopni plnohodnotně a profesně odborně pracovat v podobném provozu, zvýší se jejich hodnota na trhu práce.

Dalším pozitivním výstupem bude ekonomická soběstačnost centra - off-line tréninková a rekvalifikační centra využijí v první fázi specifického rysu výroby v segmentu automobilového průmyslu, a to povinnosti udržet výběhovou výrobu autodílu po dobu pěti až sedmi let pro účely aftermarketu (tedy výroby náhradních dílu), a to na základě všeobecně uznávaných norem. Pro tyto technologie hledají producenti obtížně funkční výrobní modely, proto je často postupují různým subdodavatelům (především vzhledem k nemožnosti predikovat poptávku a plánovat tak výrobní kapacity).

Pracovní skupina pověřená přípravou Jihočeského paktu zaměstnanosti má již dnes přísliby řady společností, které by podobný koncept spolupráce uvítaly. Zájem o spolupráci na projektu deklarovalo Sdružení automobilového průmyslu České republiky i Svaz průmyslu a dopravy České republiky. V současné době vedeme jednání, která směřují k reálným kritériím spolupráce. Zároveň jednáme i s Ministerstvem práce a sociálních věcí České republiky, protože předpokladem úspěšného fungování off-line centra je i spolupráce s Úřady práce Jihočeského kraje.“

Na závěr - nenapínejte nás - kdy a kde v jihočeském regionu off-line centrum vznikne?

„Intenzivně pracujeme na tom, aby první jihočeské off-line rekvalifikační a tréninkové centrum v rámci projektu Jihočeský pakt zaměstnanosti vzniklo v druhé polovině roku 2013 v areálu bývalých papíren v Loučovicích. Ve hře je i několik dalších možností, několik dalších lokalit. O našich pokrocích budeme redakci Budějcké Drbny rádi informovat. Děkujeme za projevený zájem a přejeme všem příznivcům krásné dny.“

Díky za informace.

Štítky Jihočeský pak zaměstnanosti, Jihočeská hospodářská komora, Jihočeský kraj, projekt, zaměstnanost, pracovní místo, Česko, Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky, Sdružení Automobilového Průmyslu, Miroslav Dvořák, Petr Nečas

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jihočeský pakt zaměstnanosti, naděje pro lidi bez práce  |  Krimi  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.