Osmašedesát nelegálních imigrantů z Ukrajiny odhalili v loňském roce policisté z Odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje. S ohledem na to, že oddělení zaměstnává sedmdesát ´pěšáků´, vychází na jednoho v průměru jeden Ukrajinec, který nemá povolení k pobytu na území republiky.
Ukrajinci se na počtu odhalených nelegálních pobytů podílejí více než 75 procenty. „Odpovídá to celorepublikovému průměru, mezi nelegálními migranty jsou hlavně Ukrajinci,“ řekla na setkání s novináři plukovník Ivana Zelenáková, vedoucí odboru cizinecké policie.
To, že ´kluky z východu´ zaměstnávají hlavně stavební firmy, už ale zdaleka neplatí. „Ten poměr už není tak velký. Ilegální přistěhovalci pracují v uklízecích firmách či v lese a jinde,“ přiblížil major Jiří Stuchlý, vedoucí oddělení pobytové kontroly.
Cizinecká policie provedla v loňském roce více než patnáct tisíc kontrol, další více než stovku vykonali policisté společně s kolegy z Německa a Rakouska v příhraničních oblastech. Celkově bylo zajištěno 89 osob bez potřebného povolení k pobytu nebo víza.
Přes cizineckou policii si někteří podnikatelé vyřizují účty s konkurencí, nebo jí tak prostě jen hází klacky pod nohy. Počet anonymních udání, která jsou příslušníci povinni prověřit, se v sezoně pohybuje kolem desítky měsíčně. „Většinou se ale ukáže, že to udání není podložené,“ říká major Stuchlý.
Žádný organizovaný zločin kolem nelegálních pracovníků, pravděpodobně i s ohledem na polohu a ekonomickou sílu kraje, zatím odhalen na jihu Čech nebyl. „Nemáme poznatky, že by u nás fungovaly skupiny či převaděčské gangy,“ řekla plukovník Zelenáková.
Pokud narazí policisté na padělané doklady, mají už v současnosti ztíženou situaci. Podvodníci jsou stále vynalézavější. „Mají vždycky celou sadu dokladů, aby jejich legenda byla při kontrole věrohodnější. Na Táborsku bylo zadrženo šest Ukrajinců, kteří měli u sebe dohromady deset padělaných litevských dokladů. V jednom případě šlo dokonce o biometrický pas,“ informoval Jiří Stuchlý.
Cizinecká policie začala provádět kontroly i na jazykových školách při zkouškách z češtiny žadatelů o trvalý pobyt na našem území. Major Jan Vrátný, vedoucí oddělení dokladů, popsal případ z loňského roku: „Do Českých Budějovic přijel skládat zkoušky za jednoho Číňana dokonce soudní překladatel. Byl skoro o osmnáct let starší, takže odhalení tohoto podvodu nebylo příliš složité. Identifikace Asiatů ale v jiných případech není jednoduchá,“ uzavírá major Vrátný.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.