úterý 12. listopadu 2019 Benedikt

Nad Budějcemi se v pátek objevil kouř, hořela skládka

Oheň zachvátil v pátek kolem půl páté areál sběrny surovin u Pražské třídy v Českých Budějovicích. Hořet začal odpad na ploše o rozměrech přibližně 80 krát 80 metrů. Nikdo se naštěstí nezranil, ale část města zahalil štiplavý kouř.

„Požár dostali zasahující hasiči rychle pod kontrolu. Pro likvidaci musel být povolán nakladač, který hromady rozhrabával a hasiči je prolévali vodou,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Matějů. Zároveň dodala, že požářiště bylo hodně zakouřené, proto hasiči zasahovali v dýchací technice.

Problém na místě zásahu vzniknul z důvodu nedostatku vody. „Hydranty uvnitř areálu byly v takovém stavu, že nebylo možné z nich čerpat vodu. Ta proto byla na požářiště dovážena kyvadlově cisternami,“ doplnila Matějů.

Z hořící skládky unikal do okolí hořící velmi štiplavý kouř, který se rychle rozšířil do části města. „Operační středisko HZS Jihočeského kraje proto zažádalo jednu z regionálních rádiových stanic o odvysílání informace pro občany, aby uzavřeli okna, nevětrali a zbytečně se tak nevystavovali kouři. Zároveň, vzhledem k tomu, že k požáru došlo prakticky v centru města u nejfrekventovanější křižovatky, aby se nepohybovali v této části města a umožnili tak hasičům rychlé zvládnutí požáru,“ konstatovala mluvčí.

Kouř dále zkomplikoval provoz v prodejně OBI. Někteří zaměstnanci již na sobě začali pociťovat účinky kouře, z toho důvodu byli okamžitě posláni z práce domů. V 19 hodin vedení prodejny po konzultaci s řídícím důstojníkem HZS Jihočeského kraje prodejnu zcela uzavřelo.

Kolem 21. hodiny večerní likvidace požáru stále pokračovala. „Není možné odhadnout, jak dlouho ještě hasiči na místě požáru zůstanou. Již nyní je ale jasné, že při požáru nevznikla žádná škoda a že nejpravděpodobnější příčinou vzniku bude nedbalost,“ uzavřela Vendula Matějů.

Foto: HZS Jihočeského kraje a Jakub Matoušek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.