Čt 20. 8. 2026Bernard
Společnost

Začíná Země živitelka. Do Budějc míří technika i politici, dopravu zkomplikují uzavírky

Veronika Kotmanová3 minuty čtení20. 8. 2026, 6:45
Začíná Země živitelka. Do Budějc míří technika i politici, dopravu zkomplikují uzavírky
ilustrační foto · Foto: Jana Kroneislová

Už dnes se v Budějcích otevřou brány 52. ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka. Výstaviště bude do úterý 25. srpna patřit zemědělství, technice, chovu zvířat, novým technologiím i tradičnímu doprovodnému programu. V pondělí 24. srpna se na výstavišti očekává také návštěva prezidenta republiky.

Letošní ročník nese podtitul „Inovace v každém poli“. A právě inovace mají být jedním z hlavních témat celé výstavy. Vedle klasických zemědělských strojů se tak návštěvníci setkají s robotizací, precizním zemědělstvím i umělou inteligencí.

„Když mluvíme o inovacích v zemědělství, většina lidí si představí autonomní stroje, robotiku nebo umělou inteligenci. Skutečná inovace je ale mnohem širší. Začíná u zdravé půdy, chytrého hospodaření s vodou a odpovědného přístupu ke krajině. Právě propojení moderních technologií s péčí o přírodní zdroje je cestou k udržitelnému a konkurenceschopnému zemědělství,“ řekl předseda představenstva výstaviště Mojmír Severin.

Dorazí ministr i prezident

Na výstavišti bude v pátek přítomen i ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD), který je ve funkci od prosince 2025. „V posledních ročnících se výstava Země živitelka stále více zaměřuje na propojení moderních technologií se současnými potřebami zemědělství. Nejinak tomu bude i letos,“ uvedl ministr. Pozornost bude poutat také pondělní návštěva prezidenta republiky Petra Pavla.

Od obřích traktorů po umělou inteligenci

Jedním z lákadel letošního ročníku bude například česká premiéra těžkého univerzálního traktoru New Holland T7 XD s výkonem 360 až 435 koní. Stroj je určen především pro velké farmy a vedle výkonu nabízí také integrované centrální dohušťování pneumatik nebo pokročilé digitální služby. K vidění bude také sklízecí mlátička John Deere T6, která dokáže během sklizně analyzovat vlastnosti zrna v reálném čase.

Velký prostor dostane právě umělá inteligence. Odborný program Smart Farming se zaměří na AI v zemědělství a potravinářství. 

Dále výstaviště zaplní více než 350 hospodářských zvířat. Na předvadišti se během šesti dnů vystřídají různá plemena skotu, ovcí, koz a koní. Návštěvníci uvidí plemena Aberdeen Angus, limousine nebo dexter. Poprvé se na výstavě představí rovněž mohutný peršeronský kůň, plemeno chladnokrevníka s historií sahající hluboko do minulosti.

Na programu nebude chybět ani rychlostní střiž ovcí, tradiční ovčácký den, který proběhne v neděli, nebo národní šampionát plemene ovce domácí zwartbles.

Řidiče mohou potrápit uzavírky

Cesta na Země živitelku může být letos kvůli několika dopravním omezením o něco složitější. Komplikace mohou řidiči čekat především na I/3 u Plané, kde se staví nové napojení letiště a doprava je vedena kyvadlově. Kolony se mohou tvořit také na dalších příjezdech do Českých Budějovic.

Omezení čeká řidiče na Pražské třídě, kde je uzavřený most přes Dobrovodský potok. Do dopravní situace ve městě navíc zasahují práce na Mánesově ulici nebo pokračující výstavba severní spojky. Kdo se chystá na výstaviště autem, měl by proto hlavně ve špičce počítat s časovou rezervou.

Kde zaparkovat?
Nejjednodušší je využít parkovací plochy Výstaviště České Budějovice nebo parkoviště na Náplavce pod Dlouhým mostem.
Parkovné:
osobní auto: 200 Kč/den
dodávka: 350 Kč/den
motorka: 100 Kč/den
autobus: 350 Kč/den
Parkovat lze 6:00–18:30, poslední den výstavy (25. 8.) do 17:30.

Jak hodnotíte tento článek?

Diskuze

0

Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.

Komentují jen přihlášení

Zatím žádné komentáře. Buďte první!

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Houby do ruky. Lidé bez domova po sobě v Táboře uklízejí lavičkyTáborsko

Houby do ruky. Lidé bez domova po sobě v Táboře uklízejí lavičky

Lidé bez domova se v Táboře začali pravidelně scházet, aby po sobě uklidili veřejný prostor. Iniciativa vznikla ve spolupráci s terénními pracovníky Charity Tábor. Přítomnost lidí bez domova v Husově parku dlouhodobě budí emoce u části místních. Pracovníci charity upozorňují, že cesta vede přes podporu a možnost změnit svou situaci.

Od gotiky po současné italské umění. Objevte výstavy Alšovy jihočeské galerieSpolečnost

Od gotiky po současné italské umění. Objevte výstavy Alšovy jihočeské galerie

Wortnerův dům v Českých Budějovicích nabízí možnost projít během jediné návštěvy několika staletími umění a zároveň objevit jeden z nejzajímavějších prostorů Alšovy jihočeské galerie. Vedle stálé expozice Chrámem, kruhem, strání, představující výběr z bohatých sbírek AJG, zde návštěvníci mohou až do 18. října objevit také site-specific výstavu významného italského sochaře Federica Fusje, která propojuje mramor, onyx, zvuk a jedinečnou architekturu historického domu.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook