čtvrtek 23. září 2021 Berta

Windsurfer Karel Lavický začíná závodit na olympiádě

V neděli 25. července v 5 hodin ráno našeho času odstartoval Karel Lavický svou třetí olympijskou regatu ve třídě RS:X. Po Londýně a Riu je jasné, že své olympijské umístění v Tokiu vylepší. Na startu je totiž pouze 25 závodníků a Lavického dosavadní nejlepší umístění je 31. místo z Ria.

Konkurence je obrovská. Celá olympiáda bude probíhat v bublině, říká po příletu do Tokia Karel Lavický

Český jachting bude mít na nadcházejících letních olympijských hrách v Tokiu pouze dvoučlenné zastoupení. Do Japonska již dorazil budějcký windsurfař Karel Lavický společně se svým slovenským trenérem Patrikem Pollákem. O tom, jak přípravu...

Karel Lavický má velmi skromný tým – v olympijské vesnici v Enoshimě, kde se jachtařské soutěže konají, je pouze se svým trenérem a team leaderem v jedné osobě Patrikem Pollákem.

Do Japonska odletěli 12. července a po prvních dnech strávených v Enoshimě jsou v pohodě a připraveni na závodění: „Obrněni trpělivostí to zvládáme, po příletu jsme na letišti strávili 6 hodin a další 2 hodiny trvala cesta do olympijské vesnice. Další den trval 4 hodiny transport surfů z vesnice do mariny,“ komentoval náročný přesun Lavický.

Od 15. července již testoval olympijské vody. Počasí vypadá zatím příznivě, žádný tajfun se neblíží. Kontejner s věcmi dorazil 20. července. „V rekordním čase jsme ho vyložili, zaregistrovali jsme člun, který v něm byl, a ještě ten den jsme stihli trénink na vodě,“ popisuje trenér Patrik Pollák. Před závodem ještě bylo nutné absolvovat měření, naleštit prkna, polepit plachty národními znaky.

Nakonec bylo rozhodnuto, že se jachtaři slavnostního zahájení mohou zúčastnit, a tak si Lavický opět užil tuto velkou slávu, i když se letos konala bez diváků jen za přítomnosti televizních kamer. „Pro trenéry a funkcionáře bylo jen 6 míst. Velmi férově se o ně losovalo, ale mezi vylosovanými jsem nebyl. Tak jsem se na zahájení díval v televizi s japonským komentářem,“ říkal trochu zklamaně, ale s humorem Pollák.

Jak bude vypadat olympijská regata?

Na každý závodní den jsou naplánované tři rozjížďky dlouhé 20 až 25 minut. Závodit se bude v neděli 25. 7. od 5 hodin středoevropského času a v pondělí 26. července od 8 hodin středoevropského času, úterý 27. července je rezervní den – když bude vše odjeto podle plánu, tak budou mít závodníci volno. Ve středu 28. července bude opět start v 5 hodin a ve čtvrtek 29. července  v 8:15 SEČ. Pátek 30. července je rezervní den a v sobotu 31. července je od 8:30 na programu medailová rozjížďka pro deset nejlepších.

Kdo patří k favoritům?

Především je to vítěz posledních tří mistrovství světa třídy RS:X Nizozemec Kiran Badloe. Ten v národní kvalifikaci porazil Doriana van Rijsselbergha, který dokázal získat olympijské zlato v Londýně i v Riu. Nizozemskou nadvládu by mohl prorazit Ital Mattia Camboni, druhý na letošním mistrovství světa a Evropy. O více než 10 let starší než Camboni je Byron Kokkalanis z Řecka, který na letošním světovém šampionátu skončil těsně za Italem.

Dalším veteránem, který má medailové ambice, je Polák Piotr Myszka, který vyhrál mistrovství světa již v roce 2010 a znovu v roce 2016, v Riu byl čtvrtý. Olympijská regata je ale velmi specifická, stát se může cokoli a vyhrát může v podstatě každý z 25 účastníků.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva

Štítky windsurfing, Karel Lavický, olympiáda, Tokio

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.