Počasí dnes20 °C, zítra21 °C
Neděle 19. května 2024  |  Svátek má Ivo
Bez reklam

Letos začínáme na mnohem pokročilejších věcech, chválí si kondiční trenér Josef Žáček

Od minulé sezóny působí v realizačním týmu Motoru kondiční kouč. Stal se jím Josef Žáček. Právě on nám přiblížil probíhající letní přípravu, ale třeba i progres hráčů.

PRVNÍ ROK? DRAHOCENNÉ ZKUŠENOSTI

Devětadvacetiletý kondiční trenér Josef Žáček má za sebou první rok ve funkci, ve které pracuje s A týmem Motoru. "Neměl jsem před nástupem k mužstvu žádná očekávání, jen jsem si moc vážil toho, že jsem nabídku dostal. Abych ale řekl pravdu, tak protože s hokejisty individuálně pracuji už nějakých šest let, tak jsem si před tím rokem myslel, že zkušeností mám na rozdávání. Ale působení u týmu je prostě jiné," přiznává Žáček, že i pro něj bylo mnoho věcí v uplynulé sezóně nových. "Pro mě jsou to drahocenné zkušenosti a už se těším, až začne nová sezóna. Určitě se dá na spoustě věcí s klukama pracovat dál, a pracovat na nich budeme," nenechává na pochybách.

Pod dohledem jeho a trenérské dvojice Čihák - Hanzlík, která si na fyzické připravenosti svěřenců rovněž velmi potrpí, se hráči Motoru připravovali po celý rok. "Když bych to měl zhodnotit, moc si považuji několika bodů. Prvním je, že tým měl v sezóně jen čtyři hráče, kteří přišli o pět a více zápasů. Což si myslím, že byla v extralize úplná špička. Doufám, že to tak bude pokračovat a ideálně ten počet zkrouhneme maximálně třeba na dva zraněné za sezónu. To je můj další cíl do nové sezóny. Potom musím vypíchnout práci kluků v průběhu celé sezóny. Protože jsme pracovali kontinuálně, každý den. Myslím, že spousta kluků zažila individuálně nejúspěšnější sezónu v kariéře," konstatuje.

JEŠTĚ VĚTŠÍ ZAMĚŘENÍ NA RYCHLOSTNÍ STRÁNKU

Letní příprava týmu na příští sezónu už odstartovala. "Letní příprava je svým programem velmi podobná té loňské. Je to obvyklé schéma silové a kondiční přípravy u hokejistů. První fáze trvá tři týdny, následovat bude soustředění a poté přijde na řadu třítýdenní druhá fáze přípravy. V posledním finálním týdnu pak je na programu testování a podobně," přibližuje kondiční kouč Motoru.

"Tréninky jsou toto léto o trochu delší, trvají kolem dvou hodin, maximálně dvě a půl hodiny, každý den. I na základě společného hodnocení nyní pracujeme ještě daleko více na rychlosti. Trénujeme ve dvou skupinách, abych mohl s každým hráčem pracovat na bázi individuality a mohl jejich přípravu upravovat," vysvětluje Žáček. Jeden velký rozdíl tu ale v porovnání s minulým rokem je - Žáček nezačíná s týmem pracovat od nuly, ale může navazovat na již nastolený pořádek. "Protože jsme s kluky pracovali společně už celý minulý rok, začínáme na mnohem pokročilejších věcech, ať už silových, kondičních nebo rychlostních. A doufám tak, že z kluků vytěžíme ještě mnohem více, než minulý rok," doplnil.

V přípravě Českých Budějovic schází zraněný Josef Koláček. Poslední dny volna před nástupem k týmu má k dispozici Adam Kubík, chybí také Ondřej Kovařčík, který teprve před týdnem vypadl z reprezentační nominace. Čtveřice hráčů Milan Doudera, Jakub Valský, Milan Gulaš a Brant Harris se pak připravuje individuálně. To ale neznamená, že by o těchto hráčích neměl Josef Žáček přehled. "Třeba Doudy dojíždí k nám do posilovny, kde si vše ukážeme, zatrénujeme a pak jede za rodinou. S Gulim si zase vždy zavoláme a řekneme si, co a jak, vymyslíme program. Komunikujeme i s Brantem, kde je to ale nyní nejvíce o tom, aby se po zranění mohl vrátit naplno do hry. Ve spojení jsem i s našimi reprezentanty, chci obecně o hráčích vědět, co dělají," usmívá se Žáček.

Pochvaluje si, jaké podmínky mu klub pomáhá pro přípravu hráčů vytvářet, a to včetně pořízení nového vybavení a pomůcek. "To je úplně skvělé. Minulý rok proběhla v posilovně první velká změna, nové věci pro kardio nebo třeba v posilovně přibyly i pro letošní přípravu. Cítím tak velkou důvěru od vedení, investujeme do hráčů, do letní přípravy a věřím, že to v nějakém horizontu dostaneme na jeden z nejlepších levelů v extralize," říká.

DEJ TOMU VŠE A DOČKÁŠ SE ODMĚNY

Žáček se nezdráhá odpovědět na otázku, kdo z týmu ve fyzické připravenosti vyniká. "Rád vyzdvihnu práci všech, ale jsou tu hráči, kteří nám z fyzických kvalit toho dávají opravdu hodně a pracují na sobě. Poté to poznáte i na hře. Martin Beránek pracuje výborně, a právě ve své hře nám tyto kvality předvádí. Zmíním Filipa Přikryla, který se i silově ohromně posouvá. Pochválit chci za minulý rok také Hoviho (Mikuláš Hovorka, pozn. autora), udělal velký kus práce a dočkal se odměny v podobě svého progresu. Stejně tak Ondřej Kachyňa a Jan Štencel, to jsou individuality, které tomu dávají vše a pracují jako profesionálové. Takových hráčů máme samozřejmě víc, ale zmíněná pětice mi hned naskočila, i vzhledem k tomu, jakou tito hráči měli sezónu. Já jsem toho velký zastánce, že když tomu kluci dají vše, tak se dočkají odměny a mně ty individuální posuny pak dělají hroznou radost," říká Žáček.

Má dle něj zmíněný obránce Mikuláš Hovorka na to, aby obstál i v porovnání s hráči NHL? "Hovi má výbornou etiku práce, pracuje na sobě a myslím, že po fyzické stránce na NHL podle mě má. Budu mu hrozně moc držet palce," vzkazuje směrem na Floridu Žáček. A palce rozhodně drží i nyní Jáchymu Kondelíkovi. "Od té doby, co Kondel přišel, si hrozně moc věcí a velmi rychle osvojil, respektive doladil k tomu, co už osvojeno měl. Je na něm velmi znát ta americká škola. Ladili jsme tak detaily, dělali individuální věci před zápasem, řešili jídlo. Za mě se povedlo u něj i optimalizovat jeho tělesnou kompozici," chválí.

LETNÍ PŘÍPRAVA MOTORU

Letní příprava začala na začátku května a do konce června, chybět nebude na přelomu května a června tradiční soustředění ve Frymburku. Následně hráči dostanou volno a 22. července odstartuje příprava na ledě.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři

Štítky sport, hokej, Josef Žáček, Banes Motor, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Letos začínáme na mnohem pokročilejších věcech, chválí si kondiční trenér Josef Žáček  |  Sport  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.