Život někdy přináší nečekané změny. Teď s jednou takovou přišli fotbaloví publicisté Michal Průcha a Zdeněk Zuntych. Ti při přípravě své nové knihy Zlaté okamžiky českobudějovického fotbalu v dobovém tisku objevili, že kořeny organizovaného fotbalu ve městě jsou ještě o pět let starší, než se dosud uvádělo. K založení Sportovního klubu Č. Budějovice došlo totiž již 2. března 1900. Tedy právě před 117 lety!
Tím se Budějce řadí mezi první místa v Čechách, kde tehdy pramálo oblíbená kopaná psala úvodní kapitoly. Vedle Loučeně, kam ji přivedl syn knížete Thurn Taxise, studující v Anglii, a také Prahy, Českého Brodu, Klatov, Chrudimi, Kolína či Nymburku, kde v té době nadšenci zakládali první české fotbalové kluby.
„Je to jako když narazíte na poklad. Prostě radost a odměna za stovky hodin, věnovaných bádání a vysedávání v archivech a knihovnách. I když jsme to tak trochu čekali. Historii fotbalu ve městě se věnujeme hodně let, leccos jsme o ní už napsali, a všechno nasvědčovalo tomu, že dosud uváděný 9. březen 1905, kdy byl založen AFK Č. Budějovice, nemusí být nejstarší doložené datum,“ říká Michal Průcha, jinak také šéfredaktor zpravodajského webu Jihočeský fotbal z mediální skupiny Trima CB.
O té událostí informovaly hned dvoje místní noviny. A díky souhlasu obou autorů si čtenáři Budějcké Drbny jako první mohou přečíst, že: „Přátelům sportu a sportumilovnému obecenstvu v Českých Budějovicích můžeme dnes sděliti, že také v městě našem sestoupilo se několik činitelů ve společnost, která obrala si za účel založiti „Sportovní klub Č. Budějovice“ co středisko všech přátel sportu i míní pěstovati sporty v širším smyslu ve všech odrůdách jako kopanou, lan tenis, běh, šerm atd. Následkem toho svolána na pátek dne 2. t.m. schůze interesentů do Besedy, která byla velice četně navštívena a přijmula jednohlasně předložené návrhy a podjala se vypracování a zadání stanov, s kteroužto prací již započato.“
V čele nového klubu stál Josef Ašenbryl, průkopník sportu ve městě, který již v roce 1898 přivezl z Prahy první kopací míč. Činnost Sportovního klubu byla sice po pár měsících trénování a hraní mezi jeho členy v pivovarské zahradě Českého akciového pivovaru (dnešního Budějovického Budvaru) za čas přerušena, ale jak zmiňuje Zdeněk Zuntych, je nezpochybnitelné, že České Budějovice, jako jedno z prvních měst českého venkova, žily novým sportem už na přelomu 19. a 20. století!
Fanouškům nejpopulárnějšího sportu přináší kniha působivé čtení. Už proto, že poprvé dostávají do ruky ucelený pohled na jeho místní dějiny, obohacený navíc řadou pozoruhodných informací o tom, jak vznikaly a zanikaly první kluby jako SK Viktoria, v jejímž případě se tak stalo hned třikrát, SK Olympia, SK Meteor, později SK Sparta, SK Slavia nebo SK Rapid, kde měla hřiště a jak se zakládaly první fotbalové soutěže. Mimochodem, zanedlouho, to bude rovných sto let, co byla v roce 1919 v Táboře založena Jihočeská župa footballová, předchůdce dnešního Krajského fotbalového svazu, která zastřešila organizovaný fotbal na jihu Čech.
Kniha, mající přes 190 stran a dvě stovky dobových fotografií, bude představena v pondělí na tiskové konferenci. Její opožděný křest se pak chystá na 19. dubna o poločase druholigového šlágru SK Dynamo – Baník Ostrava. Už nyní se o ní lze ale dozvědět více na webu fotbalpodcernouvezi.cz.
Budějcká Drbna přitom s oběma autory chystá obsáhlý rozhovor s řadou jejich zajímavých postřehů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.