Jihočeští tělesně postižení hokejisté, sdružení ve Sportovním klubu vozíčkářů Králové (Kings) České Budějovice, se již chystají na novou sezonu. Ta startuje jako tradičně koncem září a českobudějovický sledgehokejový tým do ní letos může nastoupit nově mimo jiné i díky podpoře Nadace ČEZ.
Poslední roky zápolí vozíčkáři s nedostatkem hráčů i financí, ale i přesto se v sezoně 2015/2016 umístili na osmém ligovém místě. „Sportovní klub vozíčkářů Králové České Budějovice byl založen v roce 2004 s cílem zajistit pokračování jihočeského sledge hokeje, který v roce 2003 získal titul mistra České republiky. Podpora Nadace ČEZ a dalších partnerů, bez jejichž pomoci by klub fungovat nemohl, je ovšem důležitá nejen pro dosažení této mety, ale především pro podporu sportu tělesně postižených vůbec,“ uvedl předseda klubu a obránce Králů Zdeněk Klíma.
Sport hendikepovaným pomáhá překonat fyzické i psychické obtíže a zvyšuje jejich celkovou zdatnost. Tělesně postižení sportovci se ve velké většině případů mnohem lépe vyrovnávají se svým hendikepem, žijí společensky, dosahují lepšího postavení v zaměstnání i v rodině a mají lepší předpoklady pro zdravou výchovu svých dětí. Berle či vozík, symboly bezmocnosti, se totiž při sledge hokeji nepoužívají. Všichni mají stejné vybavení a jen celý tým a jeho spolupráce dokáže zvítězit nad soupeřem.
Podpora sledge hokeje je dalším dílčím naplněním závazku Skupiny ČEZ Pomáháme tam, kde působíme. František Lust, člen správní rady Nadace ČEZ, v této souvislosti připomněl, že nadace rozděluje každoročně na sociálně potřebné projekty, projekty pro děti, seniory či hendikepované a na podporu rozvoje regionů částku překračující 150 milionů korun.
Podle vedoucího Útvaru komunikace Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ a jihočeského zástupce v Nadaci ČEZ Petra Šuleře je rozvoj sportovních a pohybových aktivit v každém věku a bez tělesných omezení jednou z prioritních oblastí dlouhodobě finančně podporovaných Nadací ČEZ. „Možnosti zdravého životního stylu, pravidelného pohybu, cvičení a podobně, nejsou jen výsadou mladých. Nárok na ně mají i senioři a lidé s handicapem. Proč tedy neumožnit hrát hokej vozíčkářům,“ zdůraznil Šuleř.
Jihočeský tým i Českou sledge hokejovou ligu ČSHL čeká v nové sezoně 2016/2017 mnoho změn. CSHL byla zredukována na osm českých týmů v rámci působení po celé České republice, ubylo omezení účasti hráčů z jiných zemí než České republiky a ČSHL se tak posunula na mezinárodní úroveň.
„Sledge hokejový tým z jihu Čech čeká v nové sezoně nový název týmu. Přibudou noví významní partneři z Jihočeského regionu a noví hráči. Spolupráce s novými partnery výrazně posílí možnosti týmu uspět a posunout se v tabulce o několik stupínků výše. Nové jméno týmu zařadí tento sport do jihočeské hokejové rodiny a přinese hráčům motivaci. Spolupráce se sportovními odborníky Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity zkvalitní přípravu týmu. Partneři v oblasti sportovní výživy posunou hranice týmu také o stupínek výš,“ doplnil Klíma.
Česká sledge hokejová liga jako největší a nejprestižnější evropská liga sledge hokeje vychovává a umožňuje hendikepovaným sportovcům z pěti evropských zemí kvalitní přípravu a integraci v rámci sportu nazývaným sledge hokej, jenž je považován za nejtvrdší sport vozíčkářů.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám