Počasí dnes18 °C, zítra18 °C
Středa 22. března 2023  |  Svátek má Leona

Z extraligy nejspíš nikdo nesestoupí. Dotkne se hokejová revoluce také prvoligového Motoru?

Hokejovou extraligu může v průběhu roku potkat druhá velká změna. Výkonný výbor hokejového svazu v únoru nečekaně rozhodl o zrušení baráže a zavedl přímý sestup, asociace klubů se však podle informací deníku Sport chystá v průběhu sezony tento krok zvrátit a chce, aby nesestoupil nikdo. Dotkne se hokejová revoluce také prvoligového Motoru?

Umožnit by to mělo převzetí řízení soutěže, o které Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH) se svazem jedná a podle všeho se tak v lednu stane. Následně jsou podle deníku kluboví manažeři připraveni na mimořádné valné hromadě změnu pravidel nezvykle v průběhu sezony odhlasovat s tím, že vítěz první ligy extraligu rozšíří a další ročník bude hrát 15 týmů.

"Kluby o tento krok mají patrně zájem. Zástupci se sešli na společné schůzce, teď záleží na nich, jestli bude valná hromada a zda se shodnou, či případně neshodnou. Na schůzce se zástupci klubů jsem nebyl, poté se sešli s prezidentem svazu, u toho jsem byl. Přednesli návrh, že žádají o převzetí extraligy, v čemž jim nemůžeme bránit, tento krok jim z memoranda náleží," uvedl ředitel soutěže Josef Řezníček pro sport.cz.

Fanoušci prvoligového Motoru zatím mohou zůstat v klidu. Letošní sezonu má jejich oblíbený celek rozehranou výborně, a pokud by se mu podařilo postoupit do nejvyšší soutěže, možná změna v pravidlech by se ho netýkala. „Vítězovi první ligy nebude postup do extraligy upřen, takže nic dalšího neřešíme, i protože jsme na žádná jednání nebyli přizvání,“ říká marketingový manažer Motoru Tomáš Kučera.

Změny nese nelibě řada klubů

Změny v soutěži podle Sportu aktivně podporují například majitel Kladna Jaromír Jágr, šéf Litvínova Jiří Šlégr nebo vedení Hradce Králové. Proti nejsou ani v Pardubicích či ve Vítkovicích, kterým také může hrozit přímý sestup. Naopak Sparta či Liberec jsou proti uzavření a rozšíření soutěže.

"Bohužel jsme u žádného jednání o uzavření soutěže nebyli přítomni, ani jsme k němu nebyli přizvání. Způsob, kterým došlo k otevření tohoto tématu během probíhající soutěže, považujeme za velmi nešťastný. Dle našich informací nejsme jediní, kteří se k uzavření rozběhnuté soutěže neměli možnost vyjádřit. Tento návrh pochopitelně důrazně odmítáme," uvedla generální manažerka Sparty Barbora Snopková Haberová na twitteru. Prakticky stejně se vyjádřil i Liberec.

Gulaš: Fuj, pod to bych se v životě nepodepsal

Plány některých klubů zkritizoval nejproduktivnější hráč soutěže Milan Gulaš. "To, jak si furt říkáme, pojďme vylepšit ligu, to má být jako ono!!! Fuj, pod to bych se v životě nepodepsal," komentoval kapitán Plzně zprávy o možném schválení změn v průběhu sezony.

S případnou úpravou herního řádu nesouhlasí ani šéf hokejového svazu Tomáš Král, který i nadále podporuje sportovní model - sestup a postup. "Pokud kluby převezmou řízení soutěže, teprve následně mohou přijít se svými návrhy, svým modelem, kde je potřeba vyjádření souhlasu svazu. Jinými slovy se APK musí se svazem dohodnout," uvedl Král pro iSport.cz.

Svaz převzal řízení extraligy v roce 2016, ale podle smlouvy je povinen v případě zájmu APK LH předat jej zpět. Pokud však budou kluby chtít změnit počet účastníků nad 14, musí s tím podle jeho slov svaz souhlasit a schválit musí i herní model.

Podle generálního manažera Hradce Králové Aleše Kmoníčka je momentálně nejdůležitější, aby APK LH převzala zpět řízení extraligy. "Pokud si kluby převezmou extraligu, tak pochopitelně tam jsou snahy od majitelů udělat něco s herním systémem. Ale než si převezmeme soutěž, nic se měnit nebude," uvedl Kmoníček pro deník Sport.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Homolka

Štítky České Budějovice, Motor, extraligy, první liga, hokej, pravidla, Madeta Motor České Budějovice, soutěž, sport, Extraliga ledního hokeje, Asociace profesionálních klubů ledního hokeje, HC Sparta Praha, Bílí Tygři Liberec, Mountfield Hradec Králové, Milan G

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ladislav Viktorin

Chaos jako v politice.????

Neděle, 22. prosince 2019, 20:08

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.