pátek 7. května 2021 Stanislav

Do Budějovic se všichni moc těšíme, říká nová posila Marek Čiliak

Z posledních tří odehraných play off, vždy úspěšnost přes 93 procent. V ročníku 2016/17 dokonce 94,59 procent. Jen těžko by se pravděpodobně hledal jiný adept na lepšího brankáře v české extralize za posledních pár let než právě Marek Čiliak. Ačkoliv ještě před nějakou dobou nebylo vůbec jasno, zda Motor kvůli pandemii koronaviru postoupí, již nyní se mohou fanoušci pyšnit ziskem velké brankářské hvězdy. Účastník několika mistrovství světa a reprezentant Slovenska odpovídal na otázky před klubovým mikrofonem.

Jak moc bylo pro vás těžké se rozhodnout jižní Moravu opustit? 
Kometa je klub, který bude vždy mít v mém srdci speciální místo. Bylo skvělé zde hrát a získat i dvakrát po sobě titul v extralize. Když jsem se minulou sezonu vrátil a v Brně už měli jedničku určenou, bylo pro mě těžké to slyšet, ale takový je hokej a my musíme pracovat dál.

Jednou jste se dokonce zmiňoval, že byste rád zůstal až do konce kariéry či ji ukončil právě v Brně. Nyní jste se však na tři roky upsal právě nováčkovi nejvyšší soutěže.
Všechno je možné, uvidíme, jaká bude situace. Teď nemůžu říct, jestli se mi to povede. Tři roky jsou dlouhá doba a nikdo neví, jak to bude.

Jedná se pro vás vlastně teprve o druhý klub v nejvyšší soutěži, nepočítáme-li hostování ve Zlíně. Berete to jako nový začátek?
Jasně, určitě to beru jako nový začátek. Bude to pro mě úplně něco jiného a nového. Stěhujeme se celá rodina, takže uvidíme, jak se nám bude v Budějovicích líbit. Z doslechu jsme měli možnost slyšet pouze samá slova chvály. Budějovice jsou krásné město a všichni se už moc těšíme.

Rodina vás tedy ve vašem rozhodnutí podpořila i vzhledem k tomu, že se stěhujete ještě dále od Slovenska?
Přemýšleli jsme, co by pro nás bylo nejlepší. Měl jsem i nějaké další nabídky, ale samozřejmě jsem to řešil i s mojí rodinou. Ani nevím proč, ale v jeden takový okamžik jsem si řekl, že už dál nechci nic řešit a rozhodli jsme se společně doma, že vezmeme nabídku Motoru. Byl to nějaký můj vnitřní pocit, že bych chtěl hrát zrovna tady. Samozřejmě tomu pomohl i rozhovor s lidmi odsud a s trenéry.

O svém odchodu jste začal uvažovat až po sezoně? Jednal s vámi někdo ohledně pozice brankářské dvojky?
Nad odchodem jsem vůbec nepřemýšlel. V průběhu sezony jsem přešel na hostování do Zlína. Předtím jsme si sedli a řekli, že to tak bude pro všechny nejlepší, nakonec i pro mě. Když se ohlédnu zpět, nemůžu si angažmá ve Zlíně vynachválit, opravdu se mi tam velmi líbilo. Potkal jsem tam spoustu skvělých lidí. Domluva však byla, že se vrátím na play off a už na konci základní části jsem chytal v Brně. Do play off jsem chtěl jít jako jednička, tudíž jsem se chystal právě na další část sezony. Možná i z důvodu, že jsme ty předchozí ročníky vyhráli dva tituly a já jsem odchytal myslím 26 zápasů v play off. Proto jsem se soustředil především na vyřazovací část a své další angažmá jsem v tu chvíli odsunul na druhou kolej.

Jednal s vámi v Brně někdo o pozici dvojky na další rok? Zůstal byste za těchto podmínek?
Tam nešlo vůbec o pozici dvojky. V Brně mě chtěli na pozici jedničky, ale když to řeknu na rovinu, trochu mě zarazila ekonomická stránka věci. I to byl jeden z důvodů, jak jsem se nakonec rozhodl. Ale teď už to neřeším. My máme s Liborem (Zábranským) docela blízký vztah. Dokonce po začátku epidemie jsme si volali, kdy bychom mohli zajít někde na kávu a probrat věci, které budou nejlepší hlavně pro mě. Celou situaci jsem tedy řešil i s ním.

Byla pro vás sezona psychicky náročnější, když jste se ocitl v pozici právě dvojky a musel na hostování? Myslíte, že vám to mohlo pomoct? Přeci jen pro brankáře je hlava důležitým aspektem.
Rozhodl jsem se vzhledem k situaci, že i pro mě bude nejlepší, když půjdu do Zlína. Karel (Vejmelka) měl formu a potřeboval jsem chytat a dostat se do formy na playoff, takže to byla pro všechny nejlepší varianta. Nikdo mě ale do ničeho netlačil, bylo to čistě moje rozhodnutí.

Proč jste kývnul právě na nabídku Českých Budějovic? Máte v týmu nějaké spoluhráče, kteří vám rozhodování ulehčili?
Jdu do úplně nového prostředí, znám tady jenom Adama Rašku. Ale jak už jsem říkal, volali jsme si s trenérem, který mi celou situaci nějak nastínil. Měl jsem ještě další nabídky z Česka a seděli jsme nad tím společně s agentem. Po telefonátech s trenérem Prospalem jsem ale v jednu chvíli dostal takový zvláštní pocit, že toto bude pro mě to nejlepší. Přesně tak jsem to cítil, a i proto jsem se rozhodl v jeden určitý moment, že jdu hrát do Budějovic.

S hlavním trenérem Václavem Prospalem jste tedy ještě osobně nemluvil? Už jste ohledně nové sezony stihli po telefonu probrat všechno podstatné?
Myslím si, že jsme si po telefonu řekli všechno. Ještě jsme se osobně nepotkali, jelikož jsem na Slovensku, ale už jsme spolu měli i videochat. V té době, když se řešil můj přestup, tak odlétal do Tampy, ale myslím si, že oba dva víme, co od sebe očekávat navzájem a co chceme.

Jak bude probíhat vaše letní příprava? Kdy máte v plánu se připojit k týmu v Českých Budějovicích?
V současné chvíli jsem na Slovensku a na novou sezonu se připravuji tady. Trénoval jsem zatím sám, ale již se ke mně připojil kondiční trenér. Budeme spolu každý den, abych se připravil na novou sezonu co nejlépe. Do Budějovic se přesunu, až si stihnu přestěhovat všechny věci z Brna právě na jih Čech. Ještě musím počkat, než budu mít zařízený byt, jelikož jsem si vybral vlastně takový "holobyt" před dvěma měsíci. Musíme tedy počkat, až se vše dodělá. Počítám, že v červnu bych už měl být v Budějovicích a někdy 16. července máme s klubem testy. V plánu tedy je přesunout se nějaké dva tři týdny předem, abychom se stihli zabydlet a poohlídli se po městě, po okolí. Musíme zjistit, co kde je a podobně.

Sledoval jste Motor již v době, kdy hrál druhou nejvyšší soutěž? Přeci jen jste si připsal pár startů za Třebíč a proti Motoru jste také nastoupil.
Ano, je pravda, že jsem proti Motoru také chytal. Nesledoval jsem přímo zápasy Motoru, ale samozřejmě jsem si všiml, s jakým suverénním náskokem vede Chance ligu. Ale že bych se podíval přímo na nějaký přenos, to se říct úplně nedá.

Těšíte se na jihočeské fanoušky? Hrála fanouškovská základna roli při vašem rozhodování?
Určitě, i tento aspekt mi pomohl k rozhodnutí. Fanoušci jsou v Budějovicích úžasní. Chtěl jsem jít do klubu, kde bude na zimáku skvělá atmosféra a jihočeská metropole je tím moc dobře známá. Takže se moc těším, až budeme hrát a všechny tribuny budou vyprodané. I fanoušci tedy byli pro mě velkým lákadlem.

Zaregistroval jste, že první spekulace ohledně vašeho přestupu sice vyšly 30. března, drtivá většina zdrojů se ale přidala až 1.4. tedy na Apríla. I proto spousta fanoušků spíše brala informaci jako vtip. Když se spekulace 1. května potvrdily, spousta lidí byla překvapena.
Tou dobou jsme to my už určitě vůbec neřešili a rozhodně ne 1. dubna. Celá situace se vyřešila velmi brzy a ani jsem tento fakt nezachytil.

Kladete si do nové sezony společně s týmem nějaké nové cíle?
Vždycky si kladu cíle ty úplně nejvyšší. Tak jsem zvyklý a dělám to stále stejně. Myslím si, že kdybych si dával malé cíle, tak ani nemusím hrát hokej. Hokej je přeci o vítězství a každý chceme něco dokázat.

Co říkáte na pár dní staré zprávy ohledně návrhu nového formátu extraligy? V následujících dvou sezonách by se nesestupovalo, třetí rok však hned trojice týmů a čtvrtý rok by se vrátila baráž.
Musím se přiznat, že jsem toto ještě nějak blíže nestihl zaregistrovat. Doteď jsem tyhle věci vlastně vůbec neřešil, ale popravdě nevím, co je v této situaci nejlepší. Doufám tedy, že se všichni rozhodnou tak, aby bylo dobře hlavně pro hokej a aby se hokej v Česku zase vrátil tam, kde byl.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Roman Kantor, hc-kometa.cz

Štítky Motor, rozhovor, České Budějovice, Čiliak

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.