Motor doma exceluje. Stane se jeho aréna nedobytnou?

Už v pátek čeká hokejisty českobudějovického HC Mountfield další utkání nového ročníku Tipsport extraligy, když v rámci programu 6. kola zajíždí na led perníkářů z Pardubic. Nyní se ale Budějcká Drbna ještě jednou vrací k zápasu Motoru s Plzní, který v neděli uzavřel povedenou třízápasovou domácí sérii Jihočechů.

Sezonu zahájili svěřenci Františka Výborného porážkou 3:2 v Litvínově, poté však následovaly domácí výhry proti triu silných soupeřů. V úterý se podařilo Budějčákům porazit mistrovský Třinec 4:3, na konci pracovního týdne pak z jihu Čech odjela s nepořízenou i pražská Slavia, která hokejistům Mountfieldu podlehla v poměru 3:2. Nedobytnost Budvar arény potvrdilo nedělní vítězství 4:2 nad indiány z Plzně. Na ledě devátých Pardubic se tedy o posledním zářijovém dni představí průběžně třetí nejlepší tým tabulky nejvyšší tuzemské hokejové soutěže.

Stejně jako v duelech Motoru s Třincem a Slavií padl také proti Plzni poměrně rychlý gól, o který se postaral mladý obránce Roman Vráblík. Svoji premiérovou extraligovou trefu vsítil v čase 5:38, když vypálil od modré do skrumáže před brankou a puk skončil za Svobodovými zády. Vedení Jihočechy nabudilo a nějakou dobu byli aktivnější než hosté. Šance Gulaše, Kuchejdy a Podlešáka však gólem neskončily, po skončení první přesilovky domácích se navíc mohl prosadit plzeňský Hlinka, ale střílel mimo. Výhodu přesilové hry dostali také indiáni a málem srovnali skóre, když se jim podařilo dostat Mountfield pod velký tlak. Budějovičtí hráči ale ve spolupráci se skvělým gólmanem Jakubem Kovářem nepříjemný atak Západočechů ustáli a do šaten odešli jako vedoucí tým.

Druhá část hry se více podařila hostům, kteří pokračovali v tempu ze závěru úvodní třetiny. Dobré příležitosti k vyrovnání měli plzeňští hráči Jan Kovář (bratr domácího gólmana Jakuba), Růžička, Duda či Kratěna, ani jeden však strážce třech tyčí Motoru nepřekvapil. Ve 29. minutě jejich nevyžité šance potrestal Pavel Kašpařík, který před Svobodou tečoval Kranjcovu střelu od modré – 2:0. Domácí hokejisté naštěstí přežili následné oslabení, během něhož se k zakončení dostali Jan Kovář a František Kaberle. Skórovat se povedlo až ve 38. minutě juniorovi Jakubu Jeřábkovi, jemuž na gólovou střelu mezi kruhy namazal bývalý hráč budějckého mančaftu Radek Duda. Plzeň tak konečně dostala odměnu za převahu, díky které ve druhé třetině Jihočechy přehrála. Důkazem je i počet zásahů brankářů – Jakuba Kovář musel řešit 12 střel hostů, Adam Svoboda zasahoval jen pětkrát.

Na začátku třetí třetiny měli velkou šanci aktivně hrající Plzeňští - Pitule najel před Kováře, nahrál volnému Dvořákovi, ten však, bohužel pro hosty, Kováře nepřekonal. Další gól padnul ve 45. minutě, ale bylo to na druhé straně kluziště. Kašpařík vybojoval v levém rohu puk a přihrál před branku dorážejícímu Jiřímu Šimánkovi – 3:1. Zanedlouho však indiáni snížili Radkem Dudou, který ujel faulujícímu Mikušovi a krásnou střelou pod víko opět vrátil hosty do hry. Devět minut před koncem stanovil konečný výsledek opět útočník velmi produktivních Jihočechů Jiří Šimánek, když dostal před branku přihrávku od Květoně a protlačil v pádu kotouč za Svobodu. Jelikož hosté v čele s Janem Kovářem nedokázali jeho skvěle chytajícího bratra Jakuba překonat ani při závěrečné power-play, všechny tři body za vítězství 4:2 zůstaly v Budvar aréně!

Další domácí utkání čeká HC Mountfield tuto neděli od 17 hodin proti Spartě Praha, kterou v rámci letní přípravy při European Trophy Budějčáci porazili v poměru 4:3.

Hodnocení trenérů

Asistent trenéra Českých Budějovic Milan Kupka: „V tomto zápase jsme viděli jeden z nejlepších týmů extraligy, Plzeň hrála velice dobře. Řekl bych, že nevyhrál lepší tým, ale šťastnější. O to je pro nás dnešní triumf cennější. Musím klukům poděkovat za to, že bojovali a soupeře se nezalekli. Navíc nás podržel Kuba Kovář.“

Asistent trenéra Plzně Michal Straka: „V první třetině jsme vůbec nehráli dobře, měli jsme špatný pohyb a nedostatečnou agresivitu. Budějce nás přehrávaly po všech stránkách. Pak jsme ale zamíchali sestavou a hru jsme srovnali. Začali jsme se držet v domácí třetině, z čehož pramenily nějaké gólovky a nakonec i snížení na 2:1. Do poslední dvacetiminutovky jsme to stáhli na tři pětky a snažili se pro vítězství udělat maximum, avšak po našem druhém gólu jsme z následného protiútoku opět inkasovali. Bylo těžké kluky pořád dokola motivovat, aby hráli až do konce. Domácí si vítězství zaslouží.“

Ohlasy hráčů

Domácí hvězdou zápasu byl vyhlášen autor dvou branek Jiří Šimánek. Co na svoje góly řekl? „Oba byly v podstatě stejné, když jsem před brankovištěm dorážel puk. Dávám sice jiné branky, ale tyhle byly důležité. Jsem za ně rád,“ uvedl Šimánek. Domácí úspěchy českobudějovického mužstva podle něj pramení z užšího kluziště. „Hrajeme tady odlišný hokej než venku. Tam pak musíme jít více z defenzivy a nemůžeme uplatnit náš nátlakový styl,“ zmínil Jiří Šimánek, jehož těší úspěšná domácí série. „Ani v jednom z těchto tří těžkých utkání nebylo jednoduché bodovat. Máme ale devět bodů, to je super!“

Duel mezi Českými Budějovicemi a Plzní byl dalším střetnutím, ve kterém se na ledě potkali bratři Kovářové. Jakub hájil domácí svatyni, o necelé dva roky mladší Jan jej často ohrožoval. „Bratra vnímám, ale beru ho jako jiné hráče. Před každým zápasem si ale hodně voláme a lidi se ptají, jestli už mi konečně dá gól, a jestli si na něj mají vsadit,“ smál se po zápase Jakub Kovář. Ne jeho slova reagoval bratr Jan, jemuž se však tentokrát skórovat nepodařilo: „Vždycky se to nějak blbě odrazilo kousek ode mě nebo mi puk přeskočil hokejku. Kuba teď chytá dobře, má formu a dneska to potvrdil. V tomhle zápase to vyšlo jemu. Já doufám, že se to příště otočí.“

„Byl to vyrovnaný zápas, ve kterém jsme byli o dva góly šťastnější. Ještěže jsme pořád vedli o dvě branky, to bylo v posledních vteřinách nejdůležitější. A jaké je kouzlo našich domácích úspěchů? To si nechám pro sebe, protože to nechci zakřiknout. Všechna utkání jsme zatím vyhráli se štěstím,“ zmínil Jakub Kovář. „Musíme zapracovat na bránění šancí v předbrankovém prostoru. Neodehráli jsme špatné utkání, ale domácí nám vždycky z protiútoku dali gól,“ litoval jedenadvacetiletý Jan Kovář.

Štítky FC Viktoria Plzeň, Madeta Motor České Budějovice, Jan Kovář, Mountfield Hradec Králové, hokejista, FK Pardubice, Extraliga ledního hokeje, Jiří Šimánek, Drbna.cz, Jakub Kovář