Počasí dnes5 °C, zítra7 °C

Jihočeskou sportovkyní roku 2013 je Šárka Grabmüllerová

K období konce roku tradičně patří kromě Vánoc také vyhlašování nejrůznějších kulturních a sportovních anket. Jeden takový večer se odehrál v úterý v českobudějovickém Domu kultury Metropol, kde byli dekorováni nejúspěšnější sportovci roku 2013.

Výkony sportovců hodnotí novináři a ceny jsou rozdělovány v kategoriích jednotlivců, kolektivů a objevů roku.

Jihočeská anketa se letos konala již po devětačtyřicáté a teprve potřetí se vítězkou stala žena. Po Lídě Polesné (vodní slalom) a Kateřině Neumannové (běh na lyžích) si letošní výhru odnesla prachatická triatlonistka Šárka Grabmüllerová.

S výsledným počtem 221 bodů vysoce předčila své soupeře a jednoznačně vyhrála. Na druhém místě se v kategorii jednotlivců umístil táborský cyklokrosař Adam Ťoupalík a třetí místo bral budějcký volejbalista Radek Mach.

Program nebyl pouze sportovní, a tak na pódiu vystoupili například Jan Nedvěd a Kristýna Foltýnová z kapely Bek Ofis, zpěvák Josef Vágner nebo divadelní herečka Kamila Nývltová.

V dalších vyhlášených kategoriích byly ceny rozdány mezi tři nejlepší kolektivy a objevy roku. Třetí místo v kategorii kolektiv získaly volejbalistky Madety České Budějovice, druhé místo obsadil tým Cyklo ČEZ Tábor a triumf obhájil VK Jihostroj České Budějovice.

Jihostroji se sice v minulé extraligové sezoně ne úplně dařilo, když ve finále nedokázal porazit Ostravu ve finále extraligy a nevyhrál ani Český pohár, nicméně tým trenéra Jana Svobody získal historický úspěch, když se v Lize mistrů dostal ze základní skupiny a zahrál si evropský Pohár CEV.

Z cen v kategorii Objev roku se radovala trojice sportovců Pavel Gocala (atletika), Petr Pícha (atletika) a Luboš Rob mladší (lední hokej). Zvláštní cenu pro přínos sportu si odnesl vedoucí A mužstva VK Jihostroj České Budějovice Zdeněk Scheichl.

Do síně slávy byl uveden František Vacovský, bývalý sportovec, který letos oslavil své 87. narozeniny. Mezi jeho největší úspěchy patří zisk zlaté medaile z mistrovství světa v ledním hokeji z roku 1949, zlato ze stejného roku z mistrovství Evropy a zlato z roku 1951, kdy s týmem AC Stadion České Budějovice vyhrál tehdejší Československou hokejovou ligu.

Kromě třech zmíněných kategorií byl oceněn také nejpopulárnější sportovec ze čtenářské ankety. Suverénní triumf zaznamenal hokejista tým ČEZ Motor České Budějovice Aleš Kotalík.

Výsledky jihočeské ankety Nejúspěšnější sportovec roku 2013

Kategorie jednotlivec:

1. Šárka GRABMÜLLEROVÁ (triatlon, B&H triatlon České Budějovice)
Bronz z MS a osmé místo z ME v zimním triatlonu
2. Adam ŤOUPALÍK (cyklokros, ČEZ CT Tábor)
Bronz z MS a stříbro z ME juniorů v cyklokrosu
3. Radek MACH (volejbal, VK Jihostroj České Budějovice)
Člen širšího kádru české volejbalové reprezentace a VK Jihostroj
4. Pavla SCHORNÁ (biatlon, KB Staré Město pod Landštejnem)
Zlato ve stíhacím závodě a stříbro v rychlostním závodě na ME letní biatlon
5. Lukáš NOVOSAD (kanoistika, SK Vltava Český Krumlov)
Stříbro na ME ve sjezdu, zlato na ME a stříbro na MS ve sjezdu hlídek 3xC1
6. Martin MICHEK (motokros, LR Cosmetic/Ados team České Budějovice)
Stříbro na MS ve třídě MX3, mistr ČR ve vyřazovacím challenge závodě
7. Jan ŠIMÁK (fotbal, FC MAS Táborsko)
Člen FC MAS Táborsko, opora klubu
8. Kateřina MARKOVÁ (rybolovná technika, TJ Casting Písek)
Zlato MS juniorek v sedmiboji a stříbro MČR v ženách
9. Michal HÁŠA (kvadriatlon, E.ON TT Tábor)
Bronzový na MS a stříbro na MS ve sprintovém kvadriatlonu
10. Josef HAVLÍČEK (atletika, TJ Sokol České Budějovice)

Středa, 18. prosince 2013, 18:55

Štítky Nejúspěšnější sportovec roku 2013, Jihočeský kraj, Šárka Grabmüllerová, DK Metropol, anketa, Madeta Motor České Budějovice, mistrovství Evropy, Dům kultury Metropol, zlatá medaile, Česko, ČEZ, VK Jihostroj České Budějovice, Vánoce, Adam Ťoupalík