Jihostroj si připsal další výhru proti Ostravě

Bojovnost Ostravy ani v druhém semifinálovém zápase UNIQA volejbalové extraligy mužů 2018/19 nestačila na precizní hru Českých Budějovic. Jen ve třetím setu měla nadšeně hrající Ostrava navrch. Bohužel pro domácí si Budějovice ve čtvrtém setu vytvořily dostatečný náskok, který se ostravští hráči marně snažili dotáhnout.

I když vystřihne v úvodu utkání domácí Janků přímý bod z podání, po technické chybě Ostravy vede Jihostroj 2:4. Michálek útokem z pozice pipe zvyšuje na 3:6. Menner těží z výborného servisu Dvořáka a domácí snižuji na 5:6. Domácí vyrovnají na 7:7, když si Janků počká při obraně na síti na univerzála Křesťana. Budějovice skvěle brání na síti a náskok třech bodů jim zajistí dohrávkami Křesťan (8:11). Když Mach zablokuje Dvořáka, vedou v pohodě hrající hosté 10:14. Stejnou mincí oplácí domácí kapitán David a Ostrava snižuje na 12:14. Domácí kazí lehká podání a Jihostroj si v pohodě udržuje náskok. Navíc přichází nevynucená chyba Janků a před koncovkou ztrácí domácí čtyři body (15:19). Ostrava se trápí v útoku a hosté si dokráčí pro jasné vítězství v prvním setu 19:25.

První dva body druhého setu získávají domácí, ale hosté si opět pomohou skvělou obranou na síti a při podání Michálka ihned otáčejí skóre na 2:6. Ostrava se nadře na každý složený míč, přesto při podání střídajícího Beala snižuje na 7:8. Budějovice dohrají každý ubráněný míč a Michálek zvyšuje na 8:11. Domácí se nemohou soupeři přiblížit, protože nepromění v bod žádný ubráněný útok soupeře. Naopak Křesťan s Toduou zvyšují na 12:19. Tím je o osudu druhého setu rozhodnuto. Hosté ho nakonec vyhrávají propastným rozdílem deseti bodů 15:25.

Ostrava nechce zápas končit tak brzy a získává při podání Janků první tři body v dalším pokračování zápasu. Po nevynucené chybě Janků dorovnávají hosté stav na 6:6. Po výborné obraně Beala na síti a skvělém podání Janků vede Ostrava 11:8. Najednou mají dohrávané míče domácí a Menner navyšuje vedení na 13:9. To Ostravu nakopne a při podání Mennera uniká do té doby suverénním hostům na šestibodový rozdíl (17:11). Do koncovky jdou domácí s velmi nadějným náskokem (20:14). Po nevynucené chybě Staplese vede Ostrava již 22:15. Hala konečně bouří a domácí hráči se překonávají. Ostrava vrací Budějovicím drtivou porážku z druhého setu a vynutí si pokračování zápasu (25:17).

Vstup do čtvrtého setu mají daleko lepší hosté a při podání Macha jdou brzy do výrazného vedení (1:5). Zápas se zase obrací plně na stranu hostů. Staples zvyšuje po dobré obraně spoluhráčů na 2:7. Domácí se snaží něco s nepříznivým stavem udělat a snižují na 8:10. Po chybě Michálka je to již o jeden bod (10:11). Po bloku Toduy si Budějovice berou zpět větší náskok (11:14). Staples z pozice pipe zvyšuje na 13:17. Po smeči Podlesneho snižuje Ostrava na 16:19. Jenže důrazný Michálek vrací Jihostroji před koncovkou náskok pěti bodů (16:21).  Po skvělé obraně na síti mají hosté šest mečbolů (18:24). Druhý využívá úderem o bloky Staples a Budějovice vítězí ve čtvrté sadě 19:25.

VK Ostrava – VK Jihostroj České Budějovice 1:3 (19:25, 15:25, 25:17, 19:25)

Domácí: Podlesny, Janků, Sedláček, Dvořák, Menner, David, libero Sobczak. Střídali: Kotas, Vancl, Beal, Štefko

Hosté: De Amo, Michálek, Mach, Křesťan, Staples, Todua, libero Kryštof. Střídali: Šotola, Kupilík, Fila

Jan David (kapitán VK Ostrava): „Budějovice na nás vlítly a my jsme z toho byli první dva sety zaskočeni. Hráli jsme málo agresivně a se strachem. Ve třetím setu jsme se zvedli a udrželi koncentraci až do konce. Ze čtvrtého setu jsem zklamaný, protože to nebyla z naší strany týmová hra. Hádali jsme se a měli ve hře hodně nepřesností. Udělali jsme pár chyb a připravili se tak o možnost bojovat o vítězství v zápase.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Blahopřeji soupeři k výhře, hraje fakt dobře. Mají výborného nahrávače. My jsme se první dva sety báli jejich obrany, bylo tam ze strany soupeře až moc bloků a z naší strany až moc ulitých balónů. Další dva sety jsme předváděli hru hodnou semifinále a předvedli zaplněné hale dobrý volejbal.“

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Věděli jsme, že nás čeká těžký zápas. Museli jsme být od prvního míče maximálně koncentrovaní, abychom převzali otěže zápasu. Dva sety se nám to dařilo. Pak začala Ostrava výborně podávat, my jsme měli starosti se ztrátou. Hodně toho domácí počapali v poli. Chválím celý tým, jak se vrátil ve čtvrtém setu do zápasu a jak ho dohrál k vítězství.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Očekával jsem, že Ostrava bude hrát doma lépe než u nás a to se potvrdilo. My jsme dva sety hráli velmi koncentrovaně a bez chyb. Ve třetím setu Ostravě bouchly saze a hráli to, co je zdobilo ve čtvrtfinálové sérii s Karlovarskem. My jsme byli pod tlakem a dělali vlastní chyby. Jsem rád, jak jsme se vrátili do zápasu a drželi ve čtvrtém setu náskok.“

Autoři | Foto volejbalcb.cz

Štítky Jihostroj, volejbal, zápas, Ostrava, semifinále, České Budějovice, Uniqa Insurance Group, Česká volejbalová extraliga mužů, Radek Mach, VK Jihostroj České Budějovice, Volejbalový klub Ostrava, Jan Václavík

Jihostroj si připsal další výhru proti Ostravě  |  Míčové sporty  |  Sport  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech