Nedostatek sněhu a srážek ohrožuje letošní vodáckou sezonu. Suché počasí může zbránit pořádání tradičních vodáckých akcí a výrazně omezit splouvání řek. Vodácká turistika zajišťuje provozovatelům kempů, občerstvení a půjčovnám lodí roční obrat dvě miliardy korun.
„Z většiny nádrží se nyní dotují průtoky podle manipulačních řádů a hladiny v nádržích většinou zvolna klesají. V současné době i vzhledem k předpovědím na další dny považujeme souhlasné stanovisko Povodí Labe k pořádání vodáckých akcí za málo pravděpodobné,“ uvedl vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.
Hlavní vodácká sezona začíná v dubnu a končí v září. Některé akce jsou však na programu už v březnu. Řada řek, které vodáci vyhledávají, nejsou však v tuto chvíli splavné. „Nepamatuji si, že by někdy v minulosti byla zima s takovým nedostatkem sněhu a srážek jako nyní,“ řekl Petr Ptáček z vodáckého serveru raft.cz.
Pokud se prý počasí nezmění, čeká provozovatele aktivit spojených s vodáckým sportem druhá nepříznivá sezona. Už vloni řada kempů a půjčoven lodí hospodařila se ztrátou kvůli červnovým povodním, které poškodily okolí některých řek.
„Obrat vodáckého sportu, který přesahuje roční obrat dvě miliardy korun, představuje obrat středně velkého podniku. Pokud dojde k nepříznivým podmínkám i třeba v jednom měsíci, má to na podnikatele negativní dopad,“ uvedl Ptáček.
Nejvyhledávanější řekou pro vodáckou turistiku je dlouhodobě Vltava. Jako jediná bývá splavná téměř za každých podmínek, jelikož se výška její hladiny dá regulovat pomocí lipenské vodní nádrže. Dalšími atraktivními řekami jsou Sázava, Lužnice, Otava, Ohře či Berounka.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.