středa 3. června 2020 Tamara

Obyvatelé Budějc už žádají o voličské průkazy

Pokud v pátek 12. a v sobotu 13. ledna, a při případném druhém kole ve dnech 26. a 27. ledna, nemůžete volit prezidenta České republiky v místě svého trvalého pobytu, a přesto volit chcete, potřebujete voličský průkaz. Ten vám umožní volit v libovolné volební místnosti v České republice nebo na ambasádách České republiky po světě.

První kolo volby prezidenta České republiky, se uskuteční v pátek 12. ledna od 14:00 do 22:00 hodin a v sobotu 13. ledna od 8:00 do 14:00 hodin. Případné druhé kolo bude ve stejných časech v pátek 26. a v sobotu 27. ledna. O prezidentský post se uchází devět mužů: Vratislav Kulhánek, Jiří Drahoš, Pavel Fišer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Mirek Topolánek a Miloš Zeman.

„Volič, který nebude volit ve svém okrsku, může požádat obecní úřad o vydání voličského průkazu. Aktuálně evidujeme 63 podaných žádostí. Průkazy jsou vydávány zvlášť pro první kolo a zvlášť pro případné druhé,“ říká vedoucí správního odboru českobudějovického magistrátu Jan Kostík.

Lidé mohou žádat osobně do 10. ledna na ohlašovně pobytu v přízemí radnice, písemně do 5. ledna s úředně ověřeným podpisem žadatele i prostřednictvím datové schránky. Voličský průkaz opravňuje k hlasování na území České republiky i v zahraničí.

Voličem je občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku nejméně 18 let. Ve druhém kole volby prezidenta může volit i ten, který alespoň druhý den konání druhého kola dosáhl 18 let. Každý hlasuje osobně, zastoupení není přípustné.

„Z opodstatněných důvodů může volič požádat obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, ale pouze v územním obvodu svého okrsku, a to osobně na českobudějovickém správním odboru v Jeronýmově ulici, nebo telefonicky  na číslech 386 805 020 a 386 805 024," připomíná mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová.

Štítky volby, prezident, volič, průkaz

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.