pátek 10. července 2020 Libuše / Amálie

ANKETA: Z prvního kola volby prezident nevzejde. Rozhodne se mezi Zemanem a Drahošem ve druhém kole

O tom, kdo bude v příštích pěti letech prezidentem, se rozhodne až za dva týdny, v pátek 26. a v sobotu 27. ledna. V nynějším prvním kole přímé volby žádný z devíti kandidátů nadpoloviční většinu hlasů nezíská. Finalisty jsou podle očekávání dosavadní prezident Miloš Zeman a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Zeman vítězil ve všech krajích kromě Prahy. Pouze v hlavním městě před ním byl Drahoš, který s přehledem vedl také v zahraničních okrscích.

Žádný z předvolebních průzkumů nenaznačoval, že by současný prezident Miloš Zeman, nebo některý z jeho rivalů mohl být zvolen nadpoloviční většinou hlasů už nyní. Hlasovat přišly podle odhadu volebních komisařů tři pětiny voličů. Zřejmě nejvyšší byla účast v Praze, kde byla v průměru dvoutřetinová. Naopak v Karlovarském kraji se pohybovala kolem 50 procent. Volební účast v Jihočeském kraji překonala 60 procent. Vítězem prvního kola přímé prezidentské volby v Jihočeském kraji je současný prezident Miloš Zeman, na druhém místě skončil akademik Jiří Drahoš. 

Jednoznačnými favority na postup byli podle průzkumů Zeman a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Na dvouciferný výsledek mohou pomýšlet také textař a podnikatel Michal Horáček, bývalý premiér Mirek Topolánek a případně i diplomat Pavel Fischer. Zbývající kandidáti - lékař Pavel Hilšer, podnikatel Vratislav Kulhánek, vydavatel a producent Petr Hannig a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek podle průzkumů mnoho voličů nezlákali.

Oficiální podobu získají výsledky počátkem příštího týdne, patrně v úterý 16. ledna. Vyhlásit je musí ve Sbírce zákonů Státní volební komise, která se kvůli tomu sejde o den dříve. Na možnost zpochybnění průběhu prvního kola si případní stěžovatelé budou muset počkat až na konec ledna, pokud příští prezident vzejde až z volebního finále za dva týdny. 

 

Foto ČTK, Michael Daněk, Yvetta Chmelová

Štítky prezident, volba, Zeman, Drahoš

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.