neděle 7. června 2020 Iveta

Volební komisaři zamíří s přenosnou urnou do nemocnice, domovů pro seniory i do věznice

Už zítra úderem čtrnácté hodiny se otevřou volební místnosti, aby v nich obyvatelé České republiky dali své hlasy kandidátům, kteří usilují o křesla v obecních a městských zastupitelstvech a někde i o křesla senátorská. Pokud má člověk zájem volit, ale například jeho zdravotní stav mu nedovolí dostavit se do volební místnosti, může využít možnosti volit do přenosné urny. Musí o to ale požádat příslušný správní odbor. Ten budějcký správní odbor eviduje zatím čtyřiadvacet takových žádostí, takže městský úřad vyšle v den voleb členy volební komise s přenosnou urnou do špitálu, domovů pro seniory i do věznice.

Podle vedoucího správního odboru českobudějovického magistrátu Jana Kostíka si o přenosnou volební schránku požádalo zatím 24 voličů, pro případné druhé kolo senátních voleb evidují dvě žádosti. Příslušné okrskové volební komise s přenosnou urnou zamíří také do věznice, nemocnice a do domovů pro seniory, které se v jejich volebním okrsku nacházejí.

Voliči v krajském městě budou mít z koho vybírat, českobudějovické kandidátky zůstávají beze změn, v osmačtyřicetihodinové lhůtě se nikdo nevzdal kandidatury ani nikdo z kandidátky nebyl odvolaný

„Ve lhůtě 48 hodin před konáním voleb nebylo Magistrátu města České Budějovice, jako registračnímu úřadu pro volby do zastupitelstev obcí a pro volby do jedné třetiny Senátu Parlamentu České republiky, doručeno žádné písemné prohlášení o vzdání se kandidatury ani prohlášení o odvolání kandidáta. Pokud by v současné době bylo takové prohlášení doručeno, zůstávají údaje o kandidátovi na kandidátní listině, avšak při zjišťování výsledku voleb do zastupitelstva obce se k hlasům pro něj odevzdaným nepřihlíží. Obdobně i při volbách do Senátu Parlamentu České republiky se při zjišťování výsledků hlasování nepřihlíží k hlasům odevzdaným pro odvolaného kandidáta nebo kandidáta, které se kandidatury vzdal,“ vysvětluje Jan Kostík.

Pokud někdo neměl volební lístky ve své schránce, může si je vyzvednout přímo na správním odboru českobudějovického magistrátu v Jeronýmově ulici, v městském informačním centru na radnici a dostane je i přímo ve volební místnosti.

Štítky volby, společnost, urna, nemocnice, komise, žádost, kandidát, zastupitelstvo, Senát, Českobudějovicko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.