úterý 19. října 2021 Michaela

VOLBY 2021: Volební místnosti se otevřely. Lidé začali vybírat nové poslance

Volební místnosti se otevřely. Češi od páteční druhé hodiny odpolední rozhodují o novém složení Sněmovny. Napříč celou republikou vybírají z více než pěti tisíc kandidátů. Svůj volební lístek mohou vhodit do volební urny dnes do 22:00 a také zítra mezi 8:00 a 14:00. Letošní volby do Poslanecké sněmovny jsou osmé za 28 let existence samostatné České republiky.

Češi v nadcházejících dnech rozhodnou o tom, zda jim bude nadále vládnout Andrej Babiš v čele hnutí ANO, nebo volební koalice Spolu, kterou sestavily ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, a Piráti se Starosty. Tato tři seskupení jsou označována za největší favority voleb. Lidé mají na výběr ještě další dvě desítky volebních seskupení, z nichž má nejlepší vyhlídky na opětovný vstup do Sněmovny SPD Tomia Okamury.

Více než osm milionů voličů

Hlasovací lístky dostalo více než osm milionů voličů do poštovních schránek. Kdo je neobdržel, může si je vyzvednout ve volební místnosti, kam patří podle místa bydliště. Mimo domovskou obec je dostane od volebních komisařů tam, kde bude hlasovat s voličským průkazem. Do volební místnosti si lidé musí vzít občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti. Bez toho jim volební komisaři neumožní v jedné z téměř patnácti tisíc místností hlasovat.

V Jihočeském kraji je celkem 1259 volebních okrsků, z toho 306 je jich na Českobudějovicku. Lidé mohou vybírat z 18 politických stran a hnutí, které do voleb vysílají 332 kandidátů. 

Společně s volbami do Sněmovny se na něterých místech v kraji konají také místní referenda. Slavonice na Jindřichohradecku vypsaly referendum kvůli kácení stromů ve městě, v Dačicích bude kvůli křižovatce na Palackého náměstí. Městys Katovice na Strakonicku uspořádá referendum o tom, zda lidé chtějí stavbu obchvatu silnice I/22. V Temelíně na Českobudějovicku se voliči mohou vyjádřit ke stavbě víceúčelové sportovní haly a v Ševětíně k výstavbě linky na zpracování kamene.

Preferenční hlasy

Na hlasovacím lístku vybrané strany, hnutí či koalice mohou lidé dát nejvýše čtyřem konkrétním kandidátům takzvané přednostní hlasy tím, že zakroužkují pořadové číslo před jejich jménem. Kdyby volič zakroužkoval více kandidátů, volební komisaři by jeho preferenční hlasy museli ignorovat. Hlas pro stranu by ale zůstal platný.

VOLBY 2021: Volby se blíží. Jak je to s kroužkováním a co dělat, pokud nemáte hlasovací lístky?

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky klepnou na dveře. Už tento pátek se otevřou volební místnosti napříč celou republikou. K letošním volbám předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně...

Stejně tak ani další písemné úpravy hlasovacího lístku nemají na jeho posuzování vliv. Platné by byly podle ministerstva vnitra i lístky, na nichž jsou jména kandidátů škrtnuta, změněna nebo dopsána. Neplatné by naopak byly napodobené nebo přetržené hlasovací lístky, nikoli však natržené, pokud by z nich volební komisaři dokázali vyčíst všechny potřebné údaje. Hlas voliče by byl neplatný také v případě, kdyby v hlasovací obálce bylo několik hlasovacích lístků, případně by lístek nebyl v obálce.

Volba ze zahraničí

Lidé s českým občanstvím, kteří dlouhodobě pobývají v zahraničí, mohou hlasovat na zastupitelských úřadech. Musí se ale předtím nechat zapsat do zvláštního seznamu voličů. Pokud budou chtít volit mimo místo svého zahraničního bydliště, musí mít navíc voličský průkaz. O ten požádají zastupitelství, pod nějž náleží.

Pokud chce v cizině hlasovat český občan, který vyjel pouze na krátkodobou návštěvu, stačí mu voličský průkaz. Voliči v zahraničí budou letos vybírat z kandidátů pro Ústecký kraj.

VOLBY 2017: ANO slaví triumf, pro ČSSD jsou výsledky debaklem. Uspěli Piráti i SPD

Suverénním vítězem letošních voleb do Poslanecké sněmovny je vládní hnutí ANO Andreje Babiše. Druhá skončila ODS s osmnáctiprocentním odstupem, což je nejvyšší rozdíl mezi dvěma nejsilnějšími stranami v historii Sněmovny. Na třetí místo dosáhli...

Volby v roce 2017 vyhrálo na jihu Čech ANO

Poslední sněmovní volby v roce 2017 vyhrálo na jihu Čech hnutí ANO s necelými 29 procenty hlasů. Na druhém místě skončila ODS s 12,12 procenty. Třetí byli Piráti se ziskem 10,51 procenta hlasů. Dále se do Poslanecké sněmovny probojovali zástupci ČSSD, KSČM, TOP 09, KDU-ČSL a SPD.

Poslanci se za ANO stali Roman Kubíček, Jan Kubík, Radka Maxová, Karel Tureček a současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Za ODS to byl aktuální lídr koalice SPOLU Jan Bauer a bývalý hejtman Jan Zahradník. Všechny další strany získaly po jednom mandátu.

Průběh voleb kontroluje policie

Na klidný průběh voleb dohlíží po celé republice policie. Na oficiálním twitterovém účtu dnes informovala o tom, že se mohou lidé v okolí volebních místností setkat se zvýšeným množstvím hlídek. „Jedná se o opatření, v rámci kterého dohlížíme především na to, aby nebyl narušován průběh voleb,“ stojí v tweetu.

Ohodnoť článek

Foto Petr Bezděk | Zdroj ČTK, ČSÚ

Štítky volby, poslanecká sněmovna, hlasování, volební místnost

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.