Zhruba 64 procentům firem v Jihočeském kraji chybí kvalifikovaní zaměstnanci. V následujících dvou letech tak přijmou jihočeské firmy více než 2 tisíce nových pracovníků. Nejvíce lidí chybí ve strojírenství. V horizontu pěti let zůstane trend stejný nebo se poptávka ještě zvýší. Údaje zveřejnila Jihočeská hospodářská komora, která výzkum zpracovala společně s Jihočeskou společností pro rozvoj lidských zdrojů.
Průzkumu se zúčastnilo 266 firem, polovinu tvořily firmy do 100 zaměstnanců. Nezaměstnanost v jižních Čechách na konci března klesla na 5,1 procenta. Úřady práce evidovaly v kraji 22 786 uchazečů o zaměstnání. Jihočeský kraj se tak v březnu zařadil společně s Pardubickým krajem na čtvrtou příčku co do nejnižšího podílu nezaměstnaných, a to po Praze, Plzeňském a Královéhradeckém kraji.
„Naším cílem bylo zmapovat potřeby jihočeských zaměstnavatelů z hlediska jejich personálních potřeb a identifikovat profese, které jsou nyní či v následujících letech budou vysoce žádané,“ uvedl Petr Rejnek, manažer oddělení podpory podnikání a rozvoje lidských zdrojů Jihočeské hospodářské komory, který se na zpracování výsledků průzkumu podílel.
„Firmy, které se zapojily do šetření, uvedly, že v horizontu následujících dvou let předpokládají přijmout více než 2270 nových pracovníků. Více než polovinu tvoří pracovníci ve strojírenském průmyslu,“ uvedla ředitelka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů Dana Feferlová. Podle ní jde například o pozice operátora ve výrobě, programátora a seřizovače CNC či soustružníka a obráběče kovů.
Podle analytika českobudějovického úřadu práce Jiřího Berana firmám na jihu Čech nejvíce chybí řidiči dálkové dopravy, kvalifikované strojírenské profese, kuchaři, číšníci a servírky.
Současný trend, tedy postupný nárůst poptávky po kvalifikované pracovní síle, zůstane podle Feferlové v horizontu tří až pěti let stejný nebo se ještě zvýší. „To s ohledem na menší počet absolventů středních škol, který vychází z předpokládaného nepříznivého demografického vývoje, tak v souvislosti s trvajícím nezájmem žáků o studium technických oborů,“ řekla.
Jihočeská hospodářská komora se takto snaží zmapovat potřeby trhu práce a do jisté míry nahradit neexistenci centrálního systému, který by reálně odrážel aktuální i budoucí potřeby zaměstnavatelů z pohledu plánování lidských zdrojů. Komora podle Rejnka v poslední době podpořila snahu textilních firem ze Strakonicka a Písecka, které po jednání s lokálními středními školami iniciovaly otevření nového učňovského oboru.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.