Na jihočeských silnicích zemřelo během letošního prvního pololetí 22 lidí. Je to nejméně za poslední tři roky. Policejní statistika neeviduje osoby, které podlehly na následky nehody po více než 24 hodinách a také případy, kdy se jedná o sebevraždy. Policisté vyšetřovali za prvních šest měsíců v regionu 1952 nehod, což je více než loni.
„Nedá se říci, že bychom měli v kraji jedno nejnebezpečnější místo, kde se tragické nehody opakují. Stejně tak jsou různorodé i příčiny těchto havárií,“ uvedl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Dodal však, že nejčastějším důvodem tragických nehod se v poslední době stal fakt, že řidiči z různých důvodů přejeli do protisměru. Za takovou chybou stojí většinou ztráta pozornosti, únava nebo špatně odhadnutá situace při předjíždění. „To souvisí s nedodržováním rychlosti, což rovněž často bývá příčinou nehod,“ uvedl.
Loni za první pololetí zahynulo na jihočeských silnicích 26 lidí. V roce 2014 policisté zaznamenali dokonce 33 obětí. „Z tohoto pohledu by se mohlo zdát, že se situace zlepšila. Pomáhají k tomu i bezpečnostně preventivní akce, které děláme,“ řekl Matzner. Dodal však, že největší nápor v provozu nastává v letních měsících. „Lidé jezdí na dovolenou a apelujeme na řidiče, aby nepřeceňovali své síly a snažili se být na silnicích co možná nejobezřetnější,“ řekl.
Nejvíce lidí zahynulo v prvním pololetí na vozovkách na Jindřichohradecku, kde nehody nepřežilo sedm osob. Stejný počet tento okres evidoval i ve stejném období loni. Naopak nejméně obětí si vyžádaly nehody na Prachaticku, kde zahynul za první půlrok jeden člověk.
Přestože v Jihočeském kraji počet nehod meziročně stoupnul, patří tento region podle celorepublikové statistiky do průměru. Nejméně havárií se stalo v Karlovarském kraji - 1250, na opačném pólu je pak Praha, kde policisté od ledna do konce června řešili 11 332 událostí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.