Na některých místech Jihočeského kraje se po dvou letech začínají ve vyšší míře vyskytovat komáři. Vyhovuje jim současné počasí, kdy relativně vysoké teploty doprovázejí pravidelné srážky. V Třeboni a okolí proto v minulých dnech ve čtyřech případech hubili larvu komára, aby tím předešli jeho přemnožení. Přesto nelze vyloučit, že se výskyt tohoto hmyzu v následujícím období ještě zvýší. ČTK to dnes řekl vedoucí odboru životního prostředí z městského úřadu v Třeboni na Jindřichohradecku Jaroslav Fliegel.
„V minulých dvou letech byla situace extrémní v tom, že panovalo mimořádné sucho. To znamená, že komárů tolik nebylo. Letos jsou pro jejich množení podmínky téměř ideální," řekl Fliegel. Pracovníci městského úřadu podle něj likvidovali larvy v blízkosti Třeboně a v okolí Staré Hlíny. Monitorují i jiná místa. „Velkou výhodou je, že se nerozlila Nová řeka, což je lokalita, kde bývá komárů nejvíce," uvedl.
Komáři se množí především na vodních hladinách. Stačí mu k tomu třeba i louže nebo zahradní sud. V jarních měsících je vývoj komára pomalejší a trvá až čtyři týdny. V teplých dnech stačí třeba jen deset dní. „Nedá se říct, které období bude pro množení komára nejlepší, protože záleží na počasí. Klidně jich může být nejvíc až v září," uvedl Fliegel.
V případě masivního přemnožení lze komára rovněž hubit plošně pomocí postřiků z vrtulníku. V minulosti takto v Třeboni a okolí už postupovali. Bylo to především v letech, kdy se před začátkem léta při povodních rozlily řeky, což byly roky 2010 a 2013.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.