V Jihočeském kraji se podařilo výrazně snížit výskyt včelího moru. Zatímco v posledních letech zde bylo přes 30 ohnisek ročně, loni likvidovali veterináři sedm ohnisek moru včelího plodu. Pomohla plošná kontrola všech včelstev v roce 2016.
V roce 2016 veterináři plošně vyšetřili všechna včelstva v jižních Čechách, peníze tehdy vyčlenil Jihočeský kraj. „Zřejmě díky tomu se podařilo snížit výskyt moru u včel v celém Jihočeském kraji. Měli jsme tu až 33 ohnisek ročně, pak se to podařilo snížit na minimum,“ řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.
Předloni našli veterináři 22 ohnisek moru včelího plodu v kraji a vytyčili 15 ochranných pásem. Nejvíc postižen byl okres Jindřichův Hradec. Podle Karla Krametbauera z krajské veterinární správy zůstává ochranné pásmo platné minimálně rok.
Loni veterináři na jihu Čech našli a zlikvidovali sedm nových ohnisek moru včelího plodu. Největší problémy byly v okrese Jindřichův Hradec. Loni tak veterináři stanovili tři ochranná pásma moru včelího plodu, která jsou platná i letos, všechna na Jindřichohradecku. „Letos jsme zatím šetření nedělali. Řešení nebezpečných nákaz včel se loni v kraji výrazně zlepšila,“ řekl Krametbauer.
V jižních Čechách působí asi šest tisíc včelařů, pečují o 60 tisíc včelstev. Na Českobudějovicku bylo předloni k 1. září 1296 včelařů s 13 323 včelstvy, průměrný výnos medu na včelstvo byl 13,91 kilogramu. Jihočeští včelaři si loni připomněli 150 let od vzniku prvního spolku ve Volešníku (dnes Olešník) na Českobudějovicku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.