Letošní srpen v Česku byl s průměrnou teplotou 20,6 stupně Celsia třetí nejteplejší od roku 1961, kdy meteorologové začali měsíční průměry sledovat. Oproti dlouhodobému normálu pro osmý kalendářní měsíc byl letošní srpen teplejší o 3,3 stupně.
Teplejší srpen než letos zaznamenali meteorologové v roce 1992 a před třemi lety. V roce 1992 se průměr dostal na 20,8 stupně Celsia a v roce 2015 na 21,3 stupně.
"Přesto, že teplota vzduchu na našem území ke konci léta postupně klesala, zůstává ještě na hodnotách nad dlouhodobým průměrem," uvedl v sobotu ČHMÚ v předpovědi na následující čtyři týdny. Nejteplejší bude podle meteorologů příští týden, kdy se teploty přes den budou pohybovat nejčastěji kolem 23 stupňů. Teplé počasí ale může pokazit déšť.
Letošní září bude podle meteorologů teplejší než obvykle. Teplý bude hlavně příští týden, kdy má ale také nejvíc pršet. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
„Předpokládáme, že období od 3. do 30. září bude jako celek teplotně nadprůměrné,“ uvádějí meteorologové. Nejteplejší podle nich bude příští týden, kdy by se teplota vzduchu přes den měla pohybovat nejčastěji kolem 23 stupňů Celsia.
V dalších třech zářijových týdnech se ochladí, ale jen mírně. „Očekáváme průměrné týdenní teploty v blízkosti rozhraní normálních a nadnormálních hodnot pro tuto roční dobu,“ uvedli meteorologové.
Z hlediska srážek budou následující čtyři týdny jako celek průměrné. Nejvíc pršet bude pravděpodobně příští týden. „Následně očekáváme postupné slábnutí srážkové činnosti, což celkovou vláhovou bilanci v oblastech s velkým srážkovým deficitem zmírní jen částečně,“ uvedl ČHMÚ.
Dlouhodobá průměrná teplota pro období od 3. do 30. září je 13,3 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1996, kdy průměr činil 10 stupňů. Zatím nejvyšší průměr 16,7 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1999.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.