čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek

Prověrka krizových štábů, integrovaného záchranného systému i měst dopadla úspěšně

Splněno. A úspěšně. Tímto konstatováním uzavřela vedoucí Oddělení krizového řízení Jihočeského kraje Marta Spálenková cvičení ZÓNA 2019. Jeho cílem bylo prověřit schopnost krizových štábů, složek Integrovaného záchranného systému Jihočeského kraje, měst České Budějovice, Písek, Strakonice a dalších subjektů aktivně reagovat na fiktivní nehodu v Jaderné elektrárně Temelín.

Od pondělí 10. do středy 12. června se cvičení zúčastnilo přes 1 500 lidí z 20 orgánů a organizací. Na programu bylo například ukrytí osob, evakuace, práce v přijímacích střediscích, průchod dekontaminační linkou, poskytování neodkladné zdravotní péče, videokonference mezi krajským úřadem, Státním úřadem pro jadernou bezpečnost a ministerstvem vnitra či radiační kontrola okolí jaderné elektrárny. Neméně důležitá byla rovněž zkouška spojení a vzájemné komunikace. „Krizový štáb Jihočeského kraje i ostatní cvičící prověřili svou připravenost. Všechny úkoly a rozehrané mimořádné situace spojené s přijímáním ochranných opatření i řešení fiktivní radiační havárie zvládli. Za což zasluhují pochvalu. Zároveň je to pro všechny kvalitní příprava pro řešení jakékoli krizové situace,“ uvedla Spálenková.

Hejtmanka Stráská poděkovala všem za zodpovědný a profesionální přístup

Průběh cvičení kvitovala s povděkem i hejtmanka Ivana Stráská, coby předsedkyně krizového štábu kraje. „Jedná se o názorný příklad prevence, abychom byli schopni čelit případným krizovým situacím na jihu Čech. Proto chceme a musíme mít nastavené mechanismy. Chtěla bych poděkovat všem zúčastněným za jejich zodpovědný a profesionální přístup,“ řekla hejtmanka a připomněla, že při obdobně rozsáhlém cvičení Blackout 2017 se řešil rozsáhlý výpadek elektrického proudu.

V Jihočeském kraji se cvičení ZÓNA koná již od roku 2002 a letos to bylo již popáté. Konkrétně se do něj zapojilo: Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru v České republice, v roli řídícího cvičení. Cvičícími pak byly Státní úřad pro jadernou bezpečnost, Jihočeský kraj, Jaderné elektrárna Temelín, Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje, Policie České republiky Jihočeského kraje, Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje, Armáda České republiky, města České Budějovice, Písek a Strakonice, Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje, Krajská veterinární správa pro Jihočeský kraj a neziskové organizace.

V Jaderné elektrárně Temelín se do cvičení ZÓNA 2019 zapojila tisícovka lidí. Byl svolán havarijní štáb elektrárny, došlo k ukrytí osob v areálu elektrárny a přímo v terénu si své úkoly procvičila i radiační monitorovací skupina. Vedení elektrárny je s průběhem cvičení spokojeno. „Pro nás šlo o standardní cvičení, v rámci elektrárny Temelín takto cvičíme každý rok. Každopádně důležité bylo prověřit souhru a komunikaci mezi jednotlivými účastníky. A v tomto směru cvičení splnilo svůj účel,“ konstatoval Roman Havlín, ředitel bezpečnosti jaderných elektráren ČEZ.

Do třídenního cvičení se zapojilo také město České Budějovice. „V Českých Budějovicích se v rámci cvičení prověřovala aktivace a zpohotovení záložního přijímacího střediska pro evakuaci v Budvar aréně. Místo je podle členů krizového štábu vhodné a v budoucnu by se z něj mohlo stát hlavní přijímací evakuační středisko. S kladným ohlasem se setkala přednáška pro členy krizového štábu na téma působení ionizujícího záření a účinků na lidský organizmus. Pracovní skupina krizového štábu prověřila prakticky kontakty na místa nouzového ubytování ve městě České Budějovice. Celkově bylo cvičení hodnoceno jako úspěšné,“ uvedl Miloslav Soukup z úseku krizového řízení kanceláře primátora ČB.

Tisková zpráva

Štítky cvičení, Temelín, Jihočeský kraj

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.