Nemocnice České Budějovice v těchto dnech začíná s přestavbou oddělení nukleární medicíny v pavilonu C, kam bude během letošního června umístěna nová PET/CT kamera. Ta dosud v žádném jihočeském zdravotnickém zařízení není. PET/CT kamera slouží zejména k vyšetřování nádorových onemocnění a při diagnóze umožňuje mnohem větší přesnost než jiné přístroje. Svým významem je nezastupitelná.
„Od dubna započalo budování prostor pro nově pořizovanou PET/CT kameru a současně přestavba celé diagnostické části oddělení nukleární medicíny v suterénu pavilonu C, kde jsou nyní dvě gama kamery. Přestavbu realizujeme zhruba v pěti etapách tak, aby nepostihla, nebo jen minimálně, poskytovanou péči na tomto oddělení. Přestavby suterénu budou hotovy letos v září,“ uvedl vedoucí Oddělení stavebních investic Nemocnice České Budějovice František Bostl.
Přestavba si vyžádá investici ve výši zhruba 30 milionů korun a nemocnice ji uhradí z vlastních zdrojů. Na PET/CT kameru v hodnotě zhruba 70 milionů korun přispěje ministerstvo zdravotnictví částkou 32 milionů korun určených na podporu regionálního zdravotnictví. „Jsme rádi, že se nám podařilo získat dotaci ministerstva zdravotnictví. V jižních Čechách dosud tento diagnostický přístroj není a myslím, že si jej krajská nemocnice zaslouží. PET kamera přispěje k dalšímu zlepšení zdravotnické péče našich obyvatel, kteří už za tímto druhem vyšetření nebudou muset cestovat do Prahy nebo do Plzně,“ řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola.
Každoročně je na českobudějovickém oddělení nukleární medicíny provedeno více než 5 tisíc diagnostických, radionuklidových vyšetření. Jedná se o vyšetření kostí, plic, ledvin, srdce a různých nádorů. Dále zde probíhají vyšetření endokrinologická, v posledních letech se zvyšují počty vyšetření lymfatického systému dolních končetin a vyšetření sentinelových (strážných) uzlin u nádorů prsu a kožních melanomů.
„Toto oddělení průběžně modernizujeme. Po loni pořízené hybridní SPECT gamakameře, díky níž mohou lékaři rozhodovat a s větší jistotou volit léčbu, která je pro konkrétního pacienta optimální, nyní postupně zahajujeme provoz dlouho očekávaného PET centra. Pozitronová emisní tomografie představuje špičku v diagnostice a sledování efektivity onkologických onemocnění. Provedením tohoto vyšetření je možné mnohem přesněji určit rozsah onkologického onemocnění a v průběhu léčby zhodnotit její efekt a rozhodnout se, která z léčebných možností je pro pacienta nejvhodnější,“ řekl Jaroslav Novák, zástupce generálního ředitele Nemocnice České Budějovice.
Při vyšetření pozitronovou emisní tomografií (PET) se do těla pacienta injekcí aplikuje vyšetřovací látka, která je značena neškodným množstvím radioaktivity. Pomocí PET/CT kamery lze posléze přesně vizualizovat místa, kde se látka ve zvýšené míře akumuluje (například nádory či záněty). „PET/CT je hybridní zobrazovací metoda, která kombinuje strukturální zobrazení pomocí CT a funkční zobrazení pomocí PET. Jinými slovy, vidíme nejen to, kde je nádor uložený, jak je velký a jaký má tvar, ale i to, jak je v těle aktivní,“ řekl Vojtěch Kratochvíl, zástupce primáře Oddělení nukleární medicíny Nemocnice České Budějovice.
Nová PET/CT kamera patří mezi technologickou špičku a v českobudějovické nemocnici bude fungovat od letošního podzimu. „Předpokládáme, že nový přístroj pokryje potřebu našeho regionu, kdy vyšetří zhruba dva a půl tisíce pacientů ročně. Jedno vyšetření kamerou přitom trvá dvacet až třicet minut, včetně přípravy nemocného je hotové do dvou hodin,“ řekl primář oddělení nukleární medicíny Václav Maxa.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.