Změnu ceny tepla pro rok 2017 by domácnosti vytápěné centrálně v jihočeské metropoli Teplárnou České Budějovice neměly významně pocítit. Od ledna za něj zaplatí 514,90 korun za gigajoul bez DPH 15%, s touto daní 592,14 korun. Spotřebuje-li průměrná budějcká domácnost za rok na vytápění a ohřev teplé vody zhruba 25 gigajoulů tepelné energie, její výdaje vzrostou o 125 korun bez daně, s ní pak o 143,75 koruny za rok. To je necelých 40 haléřů denně. O konečných nákladech ale rozhodne hlavně počasí, tedy bude-li zima mírná, jak je v posledních letech běžné, nebo ji budou provázet mrazy.
„Pro rok 2017 vzroste cena tepla v průměru pouze o 1,2 procenta. U bytových domů, takzvaně na jejich ‚patě‘, to je pak jen o 0,98 procenta. Na tomto trendu je patrné neustálé snižování ztrát na rozvodné soustavě a další úspory vzešlé například z nahrazování zastaralých parovodů moderními a účinnějšími horkovody,“ říká Tomáš Kollarczyk, člen představenstva společnosti odpovědný za ekonomiku a obchod.
Horkovody snižují tepelné ztráty o 10 až 15 procent, a tím i spotřebu uhlí a produkci emisí. Po rekonstrukci turbíny TG5 se zvýšila její účinnost. Tím se vyrobí a prodá víc elektřiny, aniž by se spálilo víc paliva, a tedy bylo potřeba víc emisních povolenek.
Na letošní mírný růst ceny má největší vliv právě nákup emisních povolenek oxidu uhličitého CO2, které je teplárna povinna odevzdávat v souladu s přijatou evropskou legislativou. Vliv mají i některé odpisy, které po loňských velkých investicích do odsíření, jdou už do nákladů. Efektivním provozem se ale daří tyto okolnosti eliminovat a nepřenášet kompletně do spotřebitelských cen.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.