České Budějovice usilují o to, aby se novobarokní vila vnuka zakladatele společnosti Koh-i-noor trvale otevřela pro veřejnost. Iniciovala to městská památková komise. Hardtmuthova vila patří Jihočeskému kraji a v objektu sídlí dům dětí a mládeže. Město proto hledá řešení, kam by se případně tato organizace mohla přestěhovat.
Hardtmuthova vila by se mohla stát navštěvovanou turistickou atrakcí, jako tomu je v případě podobných objektů v jiných velkých českých městech, například v Plzni Loosvy interiéry. České Budějovice žádnou otevřenou památku tohoto druhu nemají.
„Samozřejmě bude záležet na vůli Jihočeského kraje. Pokud by řekl ano, musí se řešit nový objekt pro dům dětí a mládeže. A nedovedu si představit nic jiného, než že by se vystavil nový moderní dům dětí a mládeže," řekl náměstek českobudějovického primátora František Konečný.
Jihočeský kraj zatím budoucnost Hardtmuthovy vily neřešil. „Ale pokud jde o můj osobní názor, tak já jsem té myšlence, se kterou přicházejí České Budějovice, nakloněn," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola. Také podle něj se ale musí kraj ve spolupráci s městem zabývat nejprve otázkou dalšího působení domu dětí a mládeže.
„Je potřeba najít objekt, který by byl vyhovující. O tom by však měli rozhodovat i zástupci domu dětí a mládeže a rodiče dětí, kteří tuto organizaci navštěvují," vysvětlil Zimola.
Hardtmuthovu vilu postavila v roce 1911 firma Johanna Stepana. Manželé Anna a Franz Hardtmuthovi ji nechali vybudovat v těsné blízkosti tužkárny jejich firmy Koh-i-noor a bydleli v ní až do přelomu 40. a 50. let. Dům dětí a mládeže ve vile, která je zapsána v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek České republiky, sídlí od roku 1979.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.