Dnešní díl našeho seriálu bychom chtěli věnovat věži, která je součástí dominikánského kláštera na Piaristickém náměstí. Její pojmenování Bílá je mezi veřejností všeobecně vžité, ale z pohledu historie to správně není. Původní Bílá věž byla totiž součástí hradeb v místech, kde je nyní Jihočeské divadlo. Ještě dnes mají některé zkušebny v divadle kruhový půdorys. To je jedna z mála připomínek staré stavby. My se ale budeme v článku držet nesprávného, ale zaběhlého a zlidovělého označení Bílá věž.
Původně byla Bílá věž postavena v gotickém slohu a měla vysokou valbovou střechu. Z této doby se zachovalo i jedno okno v přízemí věže. Po požáru v roce 1728 byla provedena barokní nástavba s provizorní střechou. Teprve v roce 1772 byla dostavěna dnešní podoba báně, která je pro změnu v rokokovém stylu. Takže věž je složena ze tří slohů – gotika, baroko a vše zastřešuje obrazně i fakticky rokoko.
Černá věž je přibližně o dvacet metrů vyšší než věž Bílá. Jestli si obě dámy někdy spolu v noci povídají, tak by měla vyšší stavba nižší vykat. Základy Bílé věže jsou totiž o více než padesát let starší než u Černé věže.
Pohledy z Černé věže a její interiéry jsou všeobecně známé a každý „Budějčák“ je viděl nejednou. Podívejte se ale na několik méně známých fotografií z Bílé věže a také máte možnost „okouknout“ i její vnitřek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.